Alenka Helbl: Ni prav, da bodo svetovalni delavci uvrščeni tri plačne razrede nižje kot učitelji in vzgojitelji

Vladni predlog novih izhodiščnih plačnih razredov predvideva, da bi bili svetovalni delavci v šolah in vrtcih uvrščeni tri plačne razrede nižje kot učitelji in vzgojitelji. Pedagoška stroka je, razumljivo, močno razočarana in trdi, da gre za razvrednotenje njihovega dela. Poslanka Alenka Helbl je na ministra za vzgojo in izobraževanje dr. Darja Feldo naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi s plačno reformo na področju vzgoje in izobraževanja.

 

Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.

V javnosti že več dni zelo negativno odmeva informacija, da vladni predlog novih izhodiščnih plačnih razredov predvideva, da bi bili svetovalni delavci v šolah in vrtcih uvrščeni tri plačne razrede nižje kot učitelji in vzgojitelji. Pedagoška stroka je, razumljivo, močno razočarana in trdi, da gre za razvrednotenje njihovega dela. Odzval se je tudi predsednik Strokovnega sveta za splošno izobraževanje dr. Kristjan Musek Lešnik, ki je 19. junija zapisal: »Predpostavljam, da gre za napako … ker si težko predstavljam, da bi bil kdo na Ministrstvu za JU tako zamračen, da bi predlagal uvrstiti svetovalne delavce tri plačilne razrede nižje od učiteljev in vzgojiteljev. Pojasnilo in opravičilo bi bilo na mestu. Raje včeraj kot jutri. Če seveda gre za napako. Če pa ni napaka in če kdo na Ministrstvu za javno upravo čisto zares misli, da je delo šolskih svetovalnih delavcev vredno toliko manj in da je takšen odnos primerna zahvala tistim, ki so v času mrka drugih ustanov najbolj skrbeli za duševno zdravje otrok med in po epidemiji, da o drugem delu svetovalnih delavcev niti ne govorim, potem je pa na mestu najmanj ekspresno frčanje vseh, ki so odgovorni za takšen pljunek v obraz. Od zgoraj navzdol.« Na Ministrstvu za javno upravo so se odzvali s pojasnilom, da usklajevanje vladnega in sindikalnih predlogov dejavno potekajo, zato jih na vladni strani ne komentirajo, saj da želijo kompromis in konsenz poiskati za pogajalsko mizo.

Nedopustno je, da se tako pomembna tema zvede zgolj na formalistično vprašanje prenove enotnega plačnega sistema in se ne upošteva specifik dela, še posebej ko gre za tako pomembno področje, kot sta vzgoja in izobraževanje.

Vsi, ki smo kadarkoli delali ali še vedno delajo v vzgoji in izobraževanju, smo predvsem razočarani na vašim neodzivom, saj lahko v medijih beremo, da ste se zavili v molk in vse do danes niste podali nobenega komentarja. Še več, v času, ko družbo pretresajo tragične zgodbe medvrstniškega nasilja in ko je za nami epidemija koronavirusa, ste na ministrstvu obljubljali krepitev področja svetovalnega dela z mladimi, zato je vaš molk neopravičljiv.

Zanima me:

1.     Ali ste vi ali kdo od predstavnikov Ministrstva za vzgojo in izobraževanje sploh vključeni v pogajanja za novo plačno reformo?

2.     Ali ste vi kot minister za vzgojo in izobraževanja seznanjeni s predlogom plačne reforme v delu, ki zadeva področje vzgoje in izobraževanja?

3.     Kakšno je vaše stališče glede predloga, da bi po novem svetovalni delavci v šolah in vrtcih uvrščeni tri plačne razrede nižje kot učitelji in vzgojitelji?

4.     Se vam ne zdi, da bi se morali javno oglasiti in svojo ministrsko kolegico Sanjo Ajanovič Hovnik pozvati k opravičilu in takojšnjemu popravku?