Aleš Logar podrobneje predstavi izgradnjo centrov skupnostnih storitev

Kandidat za poslanca stranke SDS v Mežiški dolini Aleš Logar je v tem tednu na novinarski konferenci kot eno izmed točk svojega programa predstavil izgradnjo centrov skupnostnih storitev in na splošno boljše pogoje za starejše prebivalce Koroške. Ker je problematika resnično pereča in zahteva pozornost politike, smo Logarja prosili, da nam natančneje predstavi njegove ukrepe.

Dejstvo je, da se slovensko prebivalstvo stara, kar je izrazito opazno na periferiji – na Koroškem in preostalih odmaknjenih, manj razvitih regijah. Mladi in izobraženi se zaradi neugodnih zaposlitvenih razmer selijo izven regije, struktura koroškega prebivalstva pa že ima obliko žare. Vedno več upokojitev pa spremljajo vedno nižje pokojnine. Večkrat naletimo na primer upokojenca, ki ima nižjo pokojnino od socialne pomoči nezaposlenega mladega človeka, kar je popolna anomalija slovenskega pokojninskega sistema. Problematika staranja prebivalstva se kaže tudi v polni zasedenosti domov za ostarele, ljudje pa doma brez prave oskrbe težko živijo.

»Ljudje, ki so pri nas delali polno delovno dobo, ali tisti, ki so se v času službe poškodovali, zboleli, dobivajo pokojnino, ki ni vredna dostojnega življenja. Pretresle so me zgodbe določenih naših občank in občanov, s katerimi sem govoril, da imajo le-ti tako nizke pokojnine, da niso ‘ne za živet ne za umret’,« je nad stanjem v regiji in Sloveniji razočaran Logar.

Manjši, hitro prilagodljivi domovi

Poleg sprememb na področju višine pokojnine in delovne zakonodaje vidi rešitve v izgradnji centrov za ljudi v tretjem življenjskem obdobju. V Mežiški dolini trenutno potrebujemo dva takšna centra, enega na Ravnah in enega v Mežici, meni Aleš Logar. »Centri bi bili manjši domovi, ki so hitro prilagodljivi, fleksibilni in v njih deluje ravno pravšnje število delavcev,« pravi in dodaja, da podoben dom za ostarele trenutno stoji v Slovenj Gradcu, ki premore okoli 100 postelj in je lociran v urbanem okolju. »S takšnima domovoma bi celotna Mežiška dolina ogromno pridobila. Imeli bi odlično trajnostno oskrbo starejših, s tem pa bi se sprostil tudi nepremičninski trg za mlade ljudi. Eden od mojih glavnih ciljev bo, v sodelovanju z občinama Mežica in Ravne na Koroškem ter domovi za ostarele Na Fari na Prevaljah in v Črnečah, zagotoviti sredstva za izgradnjo teh centrov in s tem izboljšati življenje starejših pri nas.«

Nizke plače, nizke pokojnine, omejujoča zakonodaja

Anomalija, da so pokojnine slovenskih upokojencev nižje od uzakonjenega praga revščine, je v Sloveniji bolj pravilo kot izjema. Javnost počasi spoznava, da koalicijska, »sredinska« stranka upokojencev DeSUS v svoji 26-letni tradiciji očitno ni delovala ravno v prid upokojencev, če so po štirih desetletjih trdega dela pahnjeni v revščino. »Potrebni so nujni ukrepi na področju višine pokojnin, starejšim pa je ob tem treba omogočiti, da si kljub statusu upokojenca lahko zagotovijo dodatno delo. Mnogo znanja je v teh ljudeh in morali bi imeti možnost, da to znanje prenašajo na mlajše generacije. Trenutno je zakonodaja tako rigorozna, da podjetja upokojence zaposlujejo na črno, kar je zanje slabo. Zakaj bi skrivali znanje?« se sprašuje Logar. Na državnozborske volitve se odpravlja kot kandidat stranke SDS, ker so po Logarjevem mnenju prepoznali problematiko in rešitve na tem področju. »Da bo starost lepa, smo v SDS pripravili ukrep, s katerim bomo uvedli državno in kmečko pokojnino. Poleg tega se zavezujemo k uskladitvi pokojnin z rastjo plače, tistim z nizko pokojnino pa bomo vsako leto zagotovili božičnico v višini 500 evrov,« pravi. Tudi spremembe zakonodaje imajo v načrtu, s čimer bodo omogočili zaposlitev v pokoju, ne da bi se jim zaradi tega zmanjšala pokojnina. »Nujno pa je tudi mladim dati delo, za njihovo varno starost, da bo dobro plačilo osnova za dostojno in varno starost,« še dodaja.

JP