Žan Mahnič: Tomaž Lah nezakonito zaseda položaj predsednika preiskovalne komisije in to bo sodišče prepoznalo

Poslanca SDS Rado Gladek in Žan Mahnič sta na novinarski konferenci spregovorila o delu Preiskovalne komisije o ugotavljanju domnevnega finančnega izčrpavanja podjetja GEN-I, domnevno spornih praks v zvezi s podjetjem STAR SOLAR d.o.o., domnevnega nezakonitega financiranja politične stranke GIBANJE SVOBODA in domnevnega nezakonitega financiranja volilne kampanje GIBANJA SVOBODA za redne volitve poslancev v Državni zbor Republike Slovenije leta 2022 in naznanitvi suma storitve kaznivega dejanja poslanca Tomaža Laha.

 

V uvodnem delu je poslanec Gladek predstavil potek dogodkov. Dne 12. junija 2024 je potekala prva nujna seja preiskovalne komisije z dvema točkama dnevnega reda o konstituiranju komisije in dogovor o delu. Po končani prvi točki, je  člani komisije iz vrst Slovenske demokratske stranke vložili predlog dokaznega sklepa in predlog sklepa o izvedbi pripravljalnih preiskovalnih dejanj. V dokaznem sklepu, ki ga je predlagala več kot tretjina poslancev, so navedli sezname prič, ki bi jih želeli zaslišati. Med njimi je bil tudi predsednik komisije poslanec Tomaž Lah, ki tako ne more biti več član in niti ne predsednik komisije. Tomaž Lah ta predlog zavrne, zato člani komisije iz vrst SDS na nadaljevanju seje ne sodelujejo. Rado Gladek kot podpredsednik komisije še isti dan z dopisom seznani predsednico mandatno-volilne komisije gospo Janjo Sluga, da Tomaž Lah ni več predsednik komisije. Predsednico je pozval, naj izpelje vse formalne postopke za imenovanje novih članav preiskovalne komisije in tako omogoči njeno nemoteno delovanje. 

Glede na to, da so tako Tomaž Lah kot predsednica MVK ignorirali vse zahteve za vzpostavitev normalnega delovanja komisije, je Gladek kot podpredsednik te komisije 9. julija strokovnim službam komisije osebno predal dokument sklica 2. nujne seje preiskovalne komisije. 10. julija Tomaž Lah pošlje dopis, da je sklic podpredsednika brezpredmeten. In 11. julija Lah skliče prvo redno sejo preiskovalne komisije za 18. september letošnjega leta. Glede na na navedeno gre za kršenje zakona o parlamentarni preiskavi, poslovnika o parlamentarni preiskavi in poslovnika državnega zbora z namenom zavlačevanja in onemogočanja dela preiskovalne komisije. “Očitno gre za atentat na demokracijo”, je bil kritičen Gladek. Zato so v petek, 12. julija na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani in Policijo poslanci SDS, ki so člani preiskovalne komisije, vložili obvestilo o sumu storitve kaznivega dejanja Tomaža Laha, in sicer zlorabe uradnega položaja oziroma kaznivega dejanja nevestnega dela v službi.

Poslanec Mahnič je v nadaljevanju opozoril, da pri vodenju države in parlamenta s strani Gibanja Svoboda nobeni zakoni in in noben poslovnik ne veljajo več. “Glavni akter teh kršitev je zdaj nekdanji predsednik predmetne preiskovalne komsiije, Tomaž Lah, ki še vedno nezakonito zaseda položaj predsednika, kar je nelegalno in v nasprotju z zakonom.”

 

Mahnič je poudaril, da se v Slovenski demokratski stranki držijo zakona in poslovnika, zato so poslanci vložili tretjinsko zahtevo. “Poslovnik je tu jasen. Vložena tretjinska zahteva je enakovredna rezultatu glasovanja, je opozoril Mahnič. “Zakon o parlamentarni preiskavi pravi, da v preiskovalni komisiji ne sme sodelovati poslanec, če je preiskovanec ali priča v zadevi, ki se preiskuje.” Tomaž Lah zato ne more biti več predsednik, ker je priča. “Okrožno državno tožilstvo in Policija bosta hitro ugotovila, da je poslanec Lah kršil vso zakonodajo, poslovnik Državnega zbora RS in Poslovnik o parlamentarni preiskavi. In še: “Cilj je samo eden. Ščitenje rabot in mafijskih poslov Roberta Goloba in vseh, ki so pri tem sodelovali. To se lahko naredi samo tako, da se onemogoči delo parlamentarne preiskovalne komisije. Mi želimo to preiskati, oni želijo to zavirati, a na koncu bo sodišče prepoznalo, za kaj pri zadevi gre,” je zaključil Mahnič.

Služba za odnose z javnostmi SDS