S trajnostno zapestnico širili jekleno voljo na potovanju slovenske bakle

Tudi letos je slovenska bakla, ki so jo izdelali v Skupini SIJ, potovala po Sloveniji, prebujala jekleno voljo, širila vrednote olimpizma, povezovala skupnosti in krepila pripadnost ter navduševala vse udeležence njene trimesečne poti. Navdušenosti, ponosu in povezanosti, ki jih je porajalo baklino dogajanje, so v Skupini SIJ dodali še skrb za prihodnost. K njej so spodbujali s trajnostno zapestnico jeklene volje.

 

 

Slovensko baklo, projekt OKS-ZŠZ, naših partnerjev in slovenskih občin smo uspešno zaključili in dosegli impresivne številke: 72 dni popotovanja, 203 obiskane občine, več kot 8.500 pretečenih kilometrov ter 10.500 nosilcev bakle, 155 sodelujočih olimpijcev, 34 paralimpijcev… s temi presežki je bakla drugič zapored napovedala prihajajoče poletne olimpijske igre in prek rok tisočih nosilcev simbolično vlila dodaten kanček moči našim najboljšim športnikom, ki se bodo že čez nekaj dni v Parizu borili za olimpijske kolajne.

Popotovanje slovenske bakle se je začelo 17. aprila v občini Lendava na tromeji Slovenije, Madžarske in Hrvaške, končalo pa 13. julija v občini Kranjska Gora blizu tromeje Slovenije, Italije in Avstrije, ko se je bakla v družbi Rajka Lotriča, Jureta Vaisa in Davorja Mrviča, članov Gorsko-reševalne službe Mojstrana ter ambasadorja letošnjega projekta Slovenska bakla Janija Klemenčiča, spustila z vrha Triglava in v Mojstrani na Trgu olimpijcev sklenila največji povezovalni športni projekt v Sloveniji.

Poleg 203 slovenskih občin so v projektu sodelovale tudi zveze slovenskih športnih društev iz vseh štirih sosednjih držav, bakla pa je med potjo obiskala tudi nekatera podjetja, sponzorje OKS-ZŠZ, ki so se aktivno vključili v nagradno igro za vse nosilce bakle. Vsi nosilci, ki so na dogodkih izpolnili letak imajo možnost, da osvojijo eno od neverjetnih nagrad naših sponzorjev. Med drugim so artikli olimpijske kolekcije (OKS-ZŠZ), dinamična vožnja z nekdanjim rally voznikom Andrejem Jerebom (Petrol), vikend doživetje (Toyota), paket izdelkov Active Zone (Mercator), darilna kartica za obisk Vodnega mesta Atlantis (BTC).

Bakla je potovala na kolesu, rolkah, konjski vpregi, vozu, konju, motorju, avtomobilu, vlaku, letalu, helikopterju, jadralnem padalu, ladji, jadrnici, čolnu, kajaku, raftu, poneslo jo je veliko gasilcev, tabornikov, policistov, vojakov, starostnikov, godbenikov, plezalcev in plesalcev ter na tisoče prostovoljcev na vseh koncih Slovenije. Sodelovali so tudi tekači partnerjev OKS, predvsem glavnega sponzorja SKB banke in sponzorja Skupine SIJ, prav Slovenska industrija jekla pa je vsem nosilcem bakle podarila trajnostne zapestnice jeklene volje, ki jim bodo še dolgo v spomin na ta izjemen projekt.

Trajnostna zapestnica jeklene volje

V Skupini SIJ že več kot 35 let delujejo po načelih krožnega gospodarstva in jeklo izdelujejo izključno iz recikliranega jeklenega odpadka. V olimpijskem letu 2024 pa so se na pobudo OKS-ZŠZ odločili, da bodo trajnostno naravnanost okrepili tudi v našem športnem partnerstvu. In rodil se je nov olimpijski šport: skrb za prihodnost.

»Skozi sponzorske projekte javnost vseskozi ozaveščamo o jeklu kot najbolj recikliranem materialu na svetu, zato nas še posebno veseli, da svojo trajnostno naravnost lahko udejanjamo tudi v športnih partnerstvih. Ponosni smo, da smo s tem projektom povezali res veliko različnih skupnosti: tiste, ki so prispevali odrabljene vezalke, tiste, ki so izdelovali zapestnice, skoraj 10.000 nosilcev slovenske bakle, vse Sijeve sodelavce in slovenske olimpijce v Parizu. Prav vse nas povezuje trajnostna zapestnica jeklene volje – vezalka in košček našega recikliranega jekla.«

Ksenija Štrancar, specialistka za sponzorstva in interno komuniciranje, Skupina SIJ.

Vezalke so pomemben del športne opreme in po navadi se skupaj z odsluženimi čevlji znajdejo v smeteh, čeprav so še v dobri kondiciji. Odločili so se, da tako kot jekleni odpadek vedno znova predelajo v nove vrste jekel, tudi odpadne vezalke uporabijo na nov, izviren način. Povezane s koščkom recikliranega jekla so jih obudili v novo življenje: trajnostno zapestnico jeklene volje. Brezčasen opomnik in obenem navdih, da vztrajnost prinaša trajnost. Prepričani, da je trajnost ekipni šport so k zbiranju odrabljenih vezalk povabili najrazličnejše posameznike: Sijeve sodelavce, člane partnerskih športnih klubov ter slovenske osnovnošolce in njihove učitelje. S skupnimi vrednotami in enakim ciljem: poskrbeti za prihodnost so skupaj zbrali več kot 2.000 vezalk!

»Naša šola se bo z veseljem pridružila vaši akciji, ki podpira trajnostno naravnanost. Že več kot 25 let smo tudi sami aktivni na tem področju in spoštujemo vse aktivnosti v tej smeri. V naslednjem tednu na šoli gostimo 30 francoskih učencev in njihove učiteljice. Rdeča nit projekta so prav olimpijske igre. In ker je Janja Garnbret, olimpijska šampionka, naša bivša učenka, se povabilu še raje priključimo,« so se na naše povabilo k sodelovanju odzvali iz OŠ Šmartno pri Slovenj Gradcu.

Kot nepogrešljiv član naše ekipe v novi olimpijski disciplini so se ponovno izkazali uporabniki varstveno-delovnih centrov in programov socialne vključenosti: iz programa socialne vključenosti SIJ ZIP centra, iz delovne enote Varstveno-delovni center Ravne na Koroškem Centra za usposabljanje, delo in varstvo Črna na Koroškem, iz programa socialne vključenosti Društva za kulturo inkluzije, iz Centra Janeza Levca Ljubljana in iz Varstveno-delovnega centra Jesenice Centra za usposabljanje, delo in varstvo Matevža Langusa Radovljica.

Trajnostne zapestnice so srčno in predano sestavljali več mesecev. Pri tem so se, pravijo, kot pravi olimpijski športniki srečevali z različnimi preprekami, a prav vse uspešno premagali. Največji začetni izziv je bilo vozlanje, toda s skupnimi močmi so ta vozel razvozlali in osvojili zmagovalno tehniko. Po uspešno usvojeni tehniki so si kot v športnih ekipah razdelili vloge in razporedili delo.

“Organizirali smo celo druženje v okviru psihosocialnih vsebin v enoti knjižnice Jarše, s seboj vzeli vse potrebne materiale in najbolj entuziastičnim uporabnikom ponudili dodatno možnost, da skupaj s prostovoljci vadijo izdelavo,” so svojo izkušnjo delili v Društvu za kulturo inkluzije. »Izdelave zapestnic smo se lotili v obliki tekočega traku. V prvi skupini so odstranili luknjice v kartončku, druga skupina je izdelovala zapestnice in tretja skupina jih je nanizala na kartončke. Veseli smo, da smo sodelovali pri ustvarjanju trajnostnih zapestnic. Dodatno motivacijo za izdelovanje zapestnic pa je vodila misel, da zapestnice, ki smo jih izdelali, nosi kdo od slovenskih olimpijcev,« so sporočili iz programa socialne vključenosti SIJ ZIP centra, ki so tudi vneti navijači vseh naših športnikov.

V VDC Jesenice so izziv sestavljanja trajnostnih zapestnic sprejeli z zadovoljstvom. »Izziv nam je omogočil, da smo se še enkrat več na poseben način povezali z lokalnim okoljem. In lahko smo ponovno potrdili svoj moto: Svet se povsem spremeni, če drugače uporabiš stvari.” 13.500 trajnostnih zapestnic z zmagovalno energijo Zbrane odrabljene vezalke so skrbno pregledali, presortirali, jih oprali, potem pa poslali v razrez in kovičenje. Za izdelavo zapestnic so bile poleg zbranih vezalk uporabljene tudi odpadne vezalke iz proizvodnje. In tako je vsega skupaj nastalo 13.500 trajnostnih zapestnic, od tega več kot 3.000 iz
zbranih vezalk. Vsaka vrvica je oplemenitena s koščkom recikliranega nerjavnega jekla Skupine SIJ, v katerega sta vtisnjeni predanost in vztrajnost vsakega posameznika, ki se nam je pridružil v novi olimpijski disciplini: skrbi za prihodnost.

Trajnostno zapestnico jeklene volje so prejeli vsi nosilci plamenice v okviru projekta Slovenska bakla – teh je skoraj 10.000 in vsi Sijevi sodelavci, z njimi pa bodo obdarili tudi slovenske olimpijce v Parizu. Zagotovo bo trajnostna zapestnica tudi v Parizu povezovala, navdihovala in polnila naše športnike in športnice z jekleno voljo. Simbolična trajnostna akcija je dokaz, da lahko že majhnimi koraki dosegamo velike zmage. Je pa, tako kot pri športnih uspehih, tudi za trajnostne zmage potrebna jeklena volja. Slovenska bakla je, skupaj s trajnostnimi zapestnicami jeklene volje za naše olimpijce in olimpijke, v teh dneh na poti v Pariz, kjer bo v času olimpijskih iger v Slovenski hiši v parku La Villette na severu
francoske prestolnice bdela nad uspehi naših olimpijcev, sredi avgusta pa se bo – verjamemo, da tudi s kakšno kolajno – vrnila v Slovenijo in na sedežu OKS-ZŠZ počakala na nove povezovalne športno-rekreativne izzive.

Olimpijski pozdrav!

Alja Pahor
Press Attaché olimpijske reprezentance
Slovenije Pariz 2024