»Uradna misija Evropske ljudske stranke (ELS) v Slovenijo prihaja aprila,« je dogajanje pretekli teden, ko je predsednik NSI in evropski poslanec Matej Tonin v Sloveniji na uradnem obisku gostil kolega poslanca iz vrst ELS, komentirala evropska poslanka in podpredsednica politične skupine ELS v Evropskem parlamentu, Romana Tomc.
Adrián Vázquez Lázara naj bi v Sloveniji preverjal kršitve vladavine prava: »Obisk seveda ocenjujem kot nekaj pozitivnega, več kolegov kot bo imelo priložnost situacijo v Sloveniji spoznati iz prve roke, bolje bo. A vendarle gre tu za obisk osebne narave, poslanci lahko na uradne obiske povabimo svoje kolege, tudi organiziramo uradne sestanke. Prava misija, ki je potrjena tudi s strani predsedstva ELS, pa prihaja v Slovenijo v aprilu,« je jasna Romana Tomc.
Nadaljuje: »Kot podpredsednica naše politične skupine moram pogosto odgovarjati na vprašanja kolegov, ki jih zanima kaj se v Sloveniji zares dogaja. Seznanjeni so z dogajanjem, aktualna vlada je Slovenijo pripeljala do kritične točke, o tem se govori tudi v Bruslju. Zato se je ELS tudi odločila, da v Slovenijo pošlje močno preiskovalno misijo, ki bo preverjala stanje na področju vladavine prava. Veselim se te misije, prepričana sem, da bodo njene ugotovitve odmevale.«
»Očitki kolega Šarca, ki trdi, da je danes stanje v Sloveniji neprimerljivo boljše kot pod zadnjo vlado Janeza Janše in da misija ni potrebna, so neutemeljeni. Očitno je, da prihajajoča misija domačo koalicijo zelo skrbi. Po njegovih besedah imamo danes »svobodo«, kar očitno pomeni, da imamo novinarje, na katere pritiskajo preko političnih sredstev, imamo notranjo ministrico, ki je predsednika vlade obtožila pritiskov na policijo in nato odstopila, imamo korupcijske primere, ki smrdijo do neba. Imamo poskuse vplivanja na neodvisne institucije, kjer je morala posredovati tudi Evropska komisija. Računsko sodišče je bilo za svojo ugotovitev nepravilnosti pri nakupu nepremičnine na Litijski celo kaznovano z odvzemom sredstev. Seveda bo potrebno razčistiti tudi dogajanje v pravosodju, na področju medijev, pritiska na novinarje in medijske koncentracije. Svoboda očitno pomeni tudi to, da predsedniki odborov v Državnem zboru poslancem opozicije enostavno odvzamejo pravico do razprave,« poudarja Romana Tomc: »Verjamem, da koaliciji o tem ni prijetno razpravljati in da se je lažje zatekati v preteklost, a ljudje danes vidijo, kaj se okoli njih dogaja. To so stvari, ki zanimajo njih in ki bodo zanimale nas v ELS.«
»ELS je najmočnejša politična skupina v Evropskem parlamentu. Brez nas ni odločitev. To, da je ELS napovedala misijo in nadaljnje ukrepe, ni zanemarljivo. Njene ugotovitve bodo imele posledice za Slovenijo. Misija pa je seveda šele prvi korak na poti k temu, da pridemo do dna dogajanju v Sloveniji,« je jasna poslanka: »Želim si, da bi določene zadeve razčistili že pred prihodom misije. Da bi se Vlada Roberta Goloba odzvala na pozive Evropskega parlamenta, kot se na primer v primeru poziva Parlamenta glede ukinitve dneva spomina na žrtve komunizma, ni. Vlada je imela možnost obrazložiti svoje poteze, česar ni storila, zato bo Parlament sprejel nadaljnje ukrepe. Teh ukrepov ni zanemarjati.«
Za konec Romana Tomc dodaja: »Želim si, da Slovenijo obdržimo na evropski poti. Da ne pademo med problematične države, da ne ostanemo celo brez evropskih sredstev. In seveda da Sloveniji vrnemo ugled, ki ga je aktualna vlada zapravila!«