Leto je naokoli, pred nami so praznični dnevi in vsi si želimo, da minejo brez poškodb, ki bi nastale zaradi neustrezne uporabe pirotehničnih sredstev. Pred prihajajočimi prazniki policija opozarja na previdno in uvidevno uporabo pirotehnike.
Boštjan Kavc, inšpektor Sektorja uniformirane policije PU Celje je povedal:
Lani smo na območju Policijske uprave Celje zasegli 1088 kosov prepovedane pirotehnike in uvedli 23 postopkov o prekršku, petnajstkrat zoper mladoletnike, v osmih primerih pa smo izdali odločbe zaradi posesti prepovedane pirotehnike.
V letošnjem decembru smo bili iz osnovnih šol večkrat obveščeni, da so učenci v šolo prinesli prepovedana pirotehnična sredstva. Na podlagi prijav smo v zadnjih desetih dneh v osnovnih šolah zasegli 79 kosov prepovedane pirotehnike različnih kategorij, tudi F3, kar je še posebej zaskrbljujoče. V enem primeru smo ugotovili, da je pirotehnične izdelke kategorije F3, ki jih je v šolo prinesel sedmošolec, preko spleta naročil njegov oče. Zoper očeta smo uvedli predlog o prekršku.
Do poškodb s pirotehniko prihaja bodisi zaradi neustrezne uporabe, bodisi zaradi uporabe na neprimernem prostoru. Uporaba, ki ni v skladu z navodili, prizadene neposredne uporabnike. Večinoma so to posamezniki, ki se slabo zavedajo nevarnosti, in tisti, ki so pri uporabi nepazljivi in predrzni. Tako se je poškodovalo kar 85% uporabnikov. Tipične poškodbe nastanejo, ko v roki raznese petardo, ker jo je oseba prepozno spustila iz rok ali pri prižiganju že uporabljenih izdelkov, ki še niso eksplodirali. 25% ljudi je bilo poškodovanih zaradi uporabe eksplozivov na krajih, kjer je bilo veliko ljudi. Vzrok so petarde, ki letijo z balkonov in jih raznese v bližini poškodovanca; petarde, ki so odvržene v gneči; rakete, ki so izstreljene na neustrezen način ali na neustreznem kraju. Poškodbe povzročijo tudi izstreljeni in padajoči predmeti, ki so že zagoreli. Zelo veliko nevarnost za poškodbe predstavlja pirotehnični izdelek odvržen v koš za smeti, nabiralnik, steklenico…saj se pri vžigu pirotehnike sprosti velika energija, ki deformira predmet, katerega delci lahko resno poškodujejo naključne mimoidoče.
Statistični podatki kažejo, da so najpogostejši vzroki poškodb s pirotehniko poškodovana prižigala, saj poskuša uporabnik izdelek prižgati večkrat. Ker se po vsakem poskusu prižigalo skrajša, se pogosto zgodi, da uporabnik s prižiganjem aktivira bistveno krajše prižigalo, ki takoj aktivira razstrelilno polnitev in zato izdelek učinkuje že v rokah ali pa v neposredni bližini telesa uporabnika. Zato neaktivirano pirotehniko obvezno zavrzite.
Če se že ne morete upreti uporabi pirotehničnih sredstev, jih nikar ne kupujte od preprodajalcev na tržnicah, bolšjih sejmih ali drugje na ulicah, prav tako ne kupujte izdelkov, ki jih posamezniki prodajo po družabnih omrežjih, saj predstavljajo resno nevarnost za poškodbe. Izkušnje namreč kažejo, da je uporaba teh izdelkov zelo nevarna. Ti izdelki večinoma niso testirani, vprašljivi pa so tudi materiali iz katerih so narejeni.
Pri uporabi pirotehnike nikar ne pozabimo da močni poki izredno stisko povzročajo otrokom ter tudi odraslim z motnjami avtističnega spektra, saj imajo izredno hipersenzitiven sluh. Močno pokanje je izjemno stresano tudi za živali.
Na kaj moramo biti pozorni pri nakupu pirotehničnih izdelkov?
Vsak pirotehnični izdelek mora imeti deklaracijo, torej mora biti označen v slovenskem jeziku. Oznaka mora biti na vidnem mestu, jasno čitljiva in neizbrisna, skladno s harmoniziranimi standardi. Da se zagotovi sledljivost pirotehničnih izdelkov, jih proizvajalci označijo z registrsko številko, ki jim jo je dodelil priglašen organ za ugotavljanje skladnosti. V kolikor se odločimo za nakup pirotehničnih izdelkov, je le te treba kupiti pri pooblaščenih trgovcih, saj so le ti dovolj strokovno usposobljeni za tovrstno prodajo in kupcu lahko svetujejo.
Kdaj je dovoljena uporaba pirotehničnih izdelkov in katerih?
Prodaja ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je fizičnim osebam dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena od 26. decembra do vključno 1. januarja. Uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je prepovedana v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, domov za upokojence, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve.
Prepovedana je prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije F2 in F3 katerih glavni učinek je pok. Prav tako je prepovedana predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava in preprodaja pirotehničnih izdelkov. Zakon določa, da se kršitelju za navedene prekrške izreče globa od 400 – 1200 €, izreče pa se mu tudi stranska sankcija odvzema predmetov.
Andrej Strahovnik, dr. med., specialist kirurg iz Splošne bolnišnice Celje je spregovoril o nesrečah povzročenih s pirotehničnimi sredstvi. Povedal je , da so v tretjini vseh primerov poškodovane roke, sledi obraz, obrazni del ter poškodbe sluha in vida. V večini primerov gre za trajne posledice, saj eksplozija povzroči raztrganine, zmečkanine mikroembolije drobnih žil, poškodbe živcev in obsežne poškodbe mehkih tkiv, zato je potreben pri oskrbi tovrstnih poškodb multidisciplinaren pristop različnih vrst specialnosti. Poudaril je, da tudi najboljša kirurška tehnika včasih ne zmore popravit vsega, kar naredi drobec sekunde pri raztrganinah. Posebej zahtevna je tudi rehabilitacija. Največ poškodovancev je starih od 20 do 30 let, sledijo najstnik. Kar v 80 % gre za poškodovance v delovni dobi, kar jim precej spremeni ekonomski status. Povedal je še, da gre za poškodbe, ki jih je možno preprečiti z neuporabo in ne nakupom pirotehnike.
Ranko Lazarevič, 20 letni fant s Koroške, se je novembra lani hudo poškodoval pri uporabi pirotehnike. Pirotehnično sredstvo, za katerega je kasneje izvedel, da ni bilo kupljeno v trgovini, ampak izdelano doma, mu je odtrgalo desno roko, od zapestja. Ranko, ki je bil desničar se je po poškodbi začel učiti hranjenja, pisanja, oblačenja z levo roko. Na srečo je velik borec in optimist. Veseli se proteze, ki bi jo naj dobil še letos in zelo se veseli, da se bo s pomočjo proteze, čez nekaj časa znova vrnil v službo. Pok pirotehnike ga še vedno močno pretrese in misli odnese v trenutke groze. Vsem mladim polaga na srce, naj ne uporabljajo pirotehnike.
PU Celje