Odprtje razstave Polonca Lovšin: Nazaj v mesto in naprej k naravi

NVO raum AU in Koroška galerija likovnih umetnosti (KGLU) vas vljudno vabimo na odprtje razstave Nazaj v mesto in naprej k naravi vizualne umetnice in arhitekte Polonce Lovšin, v Galerijo raum AU (Partizanska pot 12, Slovenj Gradec), v soboto, 3. avgusta 2024, ob 19. uri. Razstava poteka v okviru projekta Popotovanje po Arte Utile, ki preko umetniških rezidenc na novo osmišlja manifest umetnika Pina Poggija Arte Utile (koristna umetnost) iz sredine 60. let. Ta umetnost opisuje kot odgovorno silo v družbi, s katero je mogoče spremeniti svet.
Kustos razstave: Jernej Kožar
Na ogled do 15. septembra 2024, v odpiralnem času razstavišča (PON–PET: 10h–17h, vikendi in prazniki po dogovoru).

Polonca Lovšin se v Galeriji raum AU predstavlja z dvemi deli, Nazaj v mesto in Opraševalski kolektivki neposredno naslavljata aktualno ekološko krizo. V središču obeh so čebele in preko njih človek, narava in mesto ter krhko razmerje med njimi.

“Umetničina velika zaskrbljenost za stanje narave se kaže v njenih delih, ki se gibljejo med performansom, fotografijo, videom in kolažem. S tem se tudi po formalni plati navezuje na nekatera dela Pina Poggija iz 70ih let, kjer je Poggi v svojih uličnih performansih, imenovanih AU proces, prav tako načel takrat pereča vprašanja, ki pa se v petdesetih letih niso dosti spremenila: ekologija, onesnaževanje, hrup, prenaseljenost, odtujenost, osamljenost…”
—Jernej Kožar, kustos razstave

Polonca Lovšin se s problematiko čebel, opraševanja in ekološke krize, ki se je zajedla globoko v našo kulturo, ukvarja od leta 2009, ko je naletela na novico, da urbano čebelarstvo prinaša večji pridelek kot podeželsko. Na tej osnovi je nastalo delo Nazaj v mesto (2011), ki obsega 10 kolažev in video animacijo. Podrobna psevdo-sociološka raziskava je umetnico pripeljala do znanega, a dolgo zamolčanega zaključka, da je intenzivno kmetijstvo soodgovorno za onesnaževanje okolja v industrijsko razvitih državah.


“Tudi Pino Poggi se je v svojem delu ukvarjal s podobnimi dilemami sodobne družbe, kar kaže na dejstvo, da so različne krize v kapitalizmu permanentno prisotne, včasih bolj, včasih manj vidne. Ekologija in onesnaževanje okolja sta temi, ki sta stalno prisotni v njegovem delu in sicer tudi zaradi apokaliptičnih komponent, kar je nekajkrat upodobil v delu »AU environment: Damoklejev meč«. Prav tako lahko vzporednice med obema umetnikoma iščemo v njunem načinu dela, saj se oba poslužujeta kolaža kot osnovnega izraznega sredstva.”

—Jernej Kožar, kustos razstave

Drugo delo na razstavi je Opraševalski kolektiv (2016). Gledalca opozarja na porušeno razmerje v odnosu človek-narava in na humoren način to komentira z objekti in velikim kolažem. Ljudi povabi k ročnemu opraševanju rastlin in posledično k medsebojnemu sodelovanju. Dokumentarni film Več kot med je že leta 2012 predstavil ročno opraševanje sadnih dreves v onesnaženih pokrajinah postindustrijske Kitajske. Zaradi vse pogostejših poginov čebel in drugih žuželk ter upadanja biodiverzitete je Polonca Lovšin izdela pripomočke za ročno opraševanje rastlin in povabila k sodelovanju ljudi, da skupaj ročno oprašujejo, saj meni, da si samo s skupnim sodelovanjem med ljudmi in drugimi vrstami lahko ustvarimo prihodnost na tem planetu.

_____________
Arhitektka in umetnica POLONCA LOVŠIN je na Univerzi v Ljubljani diplomirala najprej na Fakulteti za arhitekturo (1996), nato še na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (2001), kjer je zaključila tudi podiplomski študij (2005). Doktorski študij vizualnih umetnosti je dokončala na Univerzi Bauhaus v Weimarju (2015). Doslej je sodelovala že na številnih samostojnih in skupinskih razstavah tako doma kot v tujini ter gostovala na umetniških rezidencah v Evropi in ZDA. V Sloveniji je dobitnica nagrade zlata ptica (2010) in priznanja Riharda Jakopiča (2018). Lovšin je članica umetniškega društva KUD Obrat, s katerim so dvanajst let razvijali skupnostno in ekološko naravnan projekt Onkraj gradbišča (Ljubljana, 2010–22). Je samozaposlena v kulturi ter docentka za likovno umetnost na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru in Univerze na Primorskem.

Popotovanje po Arte Utile je plod sodelovanja med NVO raum AU, Koroško galerijo likovnih umetnosti in Ministrstvom za kulturo RS. Sredi šestdesetih let umetnik Pino Poggi z manifestom zaznamuje nastanek Arte Utile (koristna umetnost), ki umetnost opisuje kot odgovorno silo v družbi, s katero je mogoče spremeniti svet. Raziskovalna rezidenca v ateljeju Pina Poggija, ki se nahaja v Slovenj Gradcu in ki je kopija umetnikovega ateljeja iz Hexenagerja, Nemčija, dopolnjen z njegovimi deli in arhivom iz Aragone (AU pokrajina), Italija, je poskus na novo osmisliti umetnikove ideje in opus Arte Utile.
Prvo leto (2022) sta Arte Utile raziskovala umetnika Tadej Pogačar in Tobias Putrih, leto kasneje Vesna Bukovec in Ištvan Išt Huzjan. Letos je popotovanje začel umetnik Tomaž Furlan, sledi mu arhitektka in umetnica Polonca Lovšin.

_____________
KONTAKT

Jernej Kožar / KGLU / kustos razstave, [email protected], 030 355 236
Urška Čerče / raum AU / stiki z javnostmi, [email protected], 040 355 381