Napoved programa KGLU v letu 2025

Razstavni program Koroške galerije likovnih umetnosti (KGLU) v Slovenj Gradcu in na Ravnah v letu 2025 ponuja bogat nabor domačih in mednarodnih razstav, ki vključujejo samostojne in skupinske razstave, retrospektive ter obeležitve pomembnih obletnic. V osrednji galeriji bodo med drugim predstavili mednarodno razstavo »Sanjati sanje« (EPK Nova Gorica–Gorica 2025) z deli fotografa in režiserja Gregorja Božiča, retrospektivo ob 100-letnici rojstva Štefana Planinca, razstavo Valentina Omana ob njegovi 90-letnici, pregledno razstavo Miroslava Hajnca ter projekt Matjaža Hanžka in Tadeja Pogačarja. Galerija Ravne bo predstavila umetnike, kot so Ištvan Išt Huzjan, Peter Rauch, Beti Bricelj, Dean Jokanović Toumin in Miha Štrukelj. Pester spremljevalni program bodo zaokrožila gostovanja zbirke KGLU ter druga sodelovanje z galerijami v Sloveniji in tujini.

 


GALERIJA SLOVENJ GRADEC

 

april–junij / Sanjati sanje / mednarodna razstava
V priredbi razstave »Sanjati sanje« bodo predstavljene fotografije goriškega fotografa in režiserja Gregorja Božiča (Zgodbe iz kostanjevih gozdov) ter dela iz zbirk KGLU in francoskega muzeja MUba Eugène Leroy. Pridružil se bo tudi raziskovalni inštitut Le Fresnoy, ki deluje na področju sodobnih umetniških praks.
V ospredju bosta preplet naravne in kulturne pokrajine ter konflikt med naravo in človekovim racionaliziranjem okolja. Božičeva fotografska dela opozarjajo na izginjanje avtohtonih sort sadja in znanja, ki ga je avtor dokumentiral v redkih delih Evrope, kjer so še ohranjene tradicionalne metode pridelave. Projekt povezuje lokalne iniciative na Goriškem in Koroškem, ki obujajo stare sadne sorte kot del kulturne dediščine. Razstava bo nudila multisenzorno izkušnjo, umetniška dela pa bodo kot kronisti izpostavljala potrebo po ponovni vzpostavitvi ravnovesja med človekom in naravo.
Projekt poteka v sodelovanju z EPK Nova Gorica – Gorica 2025.

marec–maj /  Matjaž Hanžek in Tadej Pogačar
Zgodnja dela in sodelovanje s skupino OHO povezujeta oba umetnika, vsakega na drugačen način vpetega v delovanje KGLU. Hanžek, domačin iz Slovenj Gradca, bo v KGLU prvič razstavljal samostojno in ob tej priložnosti ustvaril nova dela. Pogačar, katerega dela KGLU hrani v svoji zbirki in ki raziskuje tudi konceptualno dediščino Pina Poggija, bo izpostavil družbena razmerja prek projektov, ki so nastajali v domačem in mednarodnem prostoru. Razstava je nastala v sodelovanju z Galerijo P74 in Zavodom P.A.R.A.S.I.T.E.

junij–avgust /  Razstava ob 100–letnici Štefana Planinca

KGLU hrani največjo zbirko del Štefana Planinca (1925–2017), ki je galeriji doniral 603 dela (slike, risbe, knjižne ilustracije). Planinc, dolgoletni profesor na ljubljanski ALUO ter prejemnik Jakopičeve nagrade in nagrade Prešernovega sklada, velja za najdoslednejšega slovenskega nadrealista. V svojem obsežnem opusu je izhajal iz podzavesti, fantazij in sanj, realne predmete pa je pogosto umeščal v nenavadne medsebojne odnose.
Ob stoletnici njegovega rojstva bodo njegova dela na ogled v dialogu z izbranimi slovenskimi ustvarjalci nadrealizma (Kregar, Mihelič, Pregelj, Lavrenčič, Jeraj, Adamlje, Jagodič, Pilon, Gaberščik, Hajnc, Jakše, Bratuša, Frlic). Razstavo bo dopolnil tudi izbor redkeje videnih del njegovega sina, akademskega slikarja Jone Gala Planinca.

september–november /  Miroslav Hajnc (1955–2005) / pregledna razstava umetnikove zapuščine
Ob 70. obletnici rojstva in 20. obletnici smrti umetnika iz Radelj ob Dravi, ki je pomembno sooblikoval umetniško dogajanje v zgornji Dravski dolini in na Koroškem, bo na ogled prva pregledna razstava. Leta 2024 so v KGLU evidentirali več kot petsto njegovih del – slik in risb monumentalnega formata – od katerih so bila nekatera že leta 2009 uvrščena v projekt »Risba na Slovenskem«. Razstava bo predstavila vsa umetnikova ustvarjalna obdobja in prvič razkrila tudi številna doslej še nerazstavljena dela.

 

november25–februar26 /  Valentin Oman, In Memoriam: Križev pot Ukrajina/Bližnji vzhod 
Razstava ob 90-letnici umetnika, mednarodno priznanega ustvarjalca in pomembnega predstavnika slovenske manjšine na Avstrijskem Koroškem, ki si je desetletja prizadeval za njen obstoj. KGLU hrani 71 njegovih del, tokrat bodo predstavljena Omanova najnovejša dela, ki bodo ob njegovi značilni seriji Ecce Homo reflektirale vojne strahote (Ukrajina, Bližnji vzhod). Monumentalna postavitev bo posvečena angažiranemu poslanstvu KGLU v Slovenj Gradcu, mestu glasniku miru, z namenom vzbujanja empatije ter spodbujanja premisleka o nesmiselnosti vojn. Razstava bo vključena v program t. i. »Omanovega leta«, ideje Galerije Prešernovih nagrajencev, v okviru katerega se bo zvrstilo več razstav po Sloveniji in Avstriji.

GALERIJA RAVNE

 

februar–april /  Ištvan Išt Huzjan bo v svoji razstavi črpal iz industrijske dediščine na Ravnah in pri tem uporabil material iz reciklaže jeklarne SIJ Metal Ravne, ki ga ni mogoče ponovno reciklirati, nato pa iz njih ustvaril skulpture ter jim tako dodal presežno vrednost, nov pomen in smisel obstoja.

maj–junij /  Peter Rauch je fotograf, ki se pri svojem delu spogleduje s klasičnimi pristopi, vendar v motivih išče odseve sodobnega življenja, ki ga beleži na svoj unikaten način. Znan je po tem, da svoje fotografije nadgradi v zanimive objekte, s čimer prepleta različne zvrsti umetnosti, kar bo naredil tudi na tokratni razstavi.

 

julij–oktober /  Beti Bricelj in Dean Jokanović Toumin sta umetnika, svetovno prepoznana po svojem minimalističnem in geometrijskem pristopu, s katerim na platnu ustvarjata vznemirljive iluzije. Razstava se uvršča v sklop sodelovanja z zagrebško galerijo Lexart, kamor se bo po zaključku preselila razstava.

 

oktober25–januar26 /  Miha Štrukelj je slikar poznan po motivih urbanega okolja. V projektu se bo posvetil industrijski dediščini in urbanistični podobi Raven ter na tej osnovi ustvaril nova dela.

 

Gostovanja v Sloveniji in tujini

KGLU bo z zbirko gostovala tudi v galerijah po Sloveniji, med drugim z deli Franca Bernekerja na razstavi Male galerije BS. V okviru EPK bo v novo nastajajoči taktilni galeriji Goriškega muzeja, s katero bodo umetnost približali slepim in slabovidnim, omogočila taktilno repliko dela iz KGLU zbirke (Mirsad Begić, Vran, 2003, bron), dvojnik taktilne replike bo od februarja do maja razstavljen tudi v Galeriji NLB Avla (Ljubljana) v okviru razstave Triglavska jezera. Tekom poletja bodo v Koroški osrednji knjižnici Ravne na Koroškem predstavljena likovna dela koroških umetnic in umetnikov iz zbirke KGLU.

Jeseni se bo KGLU ponovno povezala z zagrebško galerijo Lexart z razstavo del Wolfanga  Temmla, kot neke vrste izmenjava – saj bo predtem v Galeriji Ravne razstavljal hrvaški umetnik Dean Jokanović Toumin.

Razstave, ki se nadaljujejo v letu 2025

V slovenjegraški galeriji bo do 16. marca na ogled razstava Franc Berneker: Okamenele sanje, v Galeriji Ravne pa do 8. februarja fotografska razstava Vid Brezočnik: Anatomija zapuščene hiše. V Galeriji v Slovenj Gradcu bodo na ogled tudi izbrana dela iz zbirke KGLU.

Spremljevalni program

Ob ter redni ponudbi vodstev in delavnic KGLU načrtuje različne spremljevalne dogodke – pogovore, vodene oglede z gosti, koncerte … prilagojene različnim ciljnim skupinam. Sočasno galerija neprestano dopolnjuje zbirko publikacij KGLU ter ponudbo v galerijski trgovini.