Najbolj sem ponosen na to, da smo s skupnimi močmi doprinesli do tega, da se je podpora s strani Avstrije za društva in organizacije zvišala

Manuel Jug, profesor matematike in nemščine na Slovenski gimnaziji v Celovcu, je bil februarja leta 2019 izvoljen za predsednika Zveze slovenskih organizacij ZSO. Takrat je bil star šele 21 let. Leta 2022 je bil ponovno izvoljen, dobil je kar 95,3% glasov, kar priča o njegovi uspešnosti vodenja te krovne organizacije koroških Slovencev. Decembra lani pa se je po šestih letih vodenja ZSO odločil za odstop. To je tudi glavna tema pogovora, povedal pa je še marsikaj zanimivega, tako o političnih temah, učenju matematike, koroških Slovencih, nogometu, Dunji Zdouc, Danielu Tschofenigu.

 

 

 

 

 

E-Koroška: Šest let ste bili predsednik Zveze slovenskih organizacij. Sedaj ste se odločili za odstop. Kaj je botrovalo tej odločitvi?

Jug: Razlogov za moj odstop je več. Na eni strani bi se rad popolnoma posvetil učiteljskemu poklicu in poučevanju v šoli, saj to službo zelo rad opravljam. Na drugi strani me politično udejstvovanje v zadnjem času ni več v zadostni meri motiviralo, ker je zelo težko priti do konkretnih napredkov. Sem pa zdaj zelo vesel, da bom imel zdaj tudi več prostega časa za druge stvari.

E-Koroška: V vašem mandatu je bilo storjeno zelo veliko, na kaj ste najbolj ponosni?

Jug: Najbolj sem ponosen na to, da smo s skupnimi močmi doprinesli do tega, da se je podpora s strani Avstrije za društva in organizacije zvišala in smo med drugimi stvarmi lahko rešili obstoj slovenskega tednika Novice kot tudi financiranje kulturnih domov. Ponosen sem pa tudi na odlično sodelovanje s slovenskimi oblastmi.

E-Koroška: Ste uresničili vse cilje, katere ste si zadali?

Jug: V šestih letih sem doživel tako pozitivne kot tudi negativne stvari, kar je povsem normalno. Vesel sem, da sem lahko opravljal to funkcijo in brez slabega počutja lahko pogledam nazaj, brez da bi imel kakšno slabo vest. Delovali smo po naših najboljših močeh in sem hvaležen, da sem imel ob sebi tudi izvrsten tim.

E-Koroška: Kakšno je sedaj stanje slovenske manjšine na Koroškem, še obstajajo trenja kot nekoč?

Jug: Ni vse rožnato, imamo še kar nekaj odprtih vprašanj. Več ali manj pa je stanje zadovoljivo, zelo veliko otrok je prijavljeno k dvojezičnemu pouku in slovenska društva zelo aktivno izvajajo program in delo z mladino, kar je še posebno važno.

E-Koroška: Koroških Slovencev je številčno vse manj, nekateri svojih otrok doma ne naučijo slovenskega jezika. Kako obrniti ta trend?

Jug: Seveda se kvaliteta znanja slovenskega jezika najbolje ohrani s tem, da otrok tudi v
privatnem, predvsem družinskem okolju govori slovensko. Šola ne more nadoknaditi vseh
problemov in rešiti celotno zadevo, odgovornost vidim pri vseh, tako pri šoli, kot tudi doma v družini.

E-Koroška: V zadnjih petnajstih letih se je na avstrijsko Koroško preselilo kar nekaj Slovencev. Zdi se, da nekako niso tako povezani s koroškimi Slovenci, kot bi lahko bili. Kaj storiti, da bi se to spremenilo?

Jug: Mislim, da je to odvisno od posameznega človeka. Nekateri imajo v prvi vrsti v fokusu to, da si ustvarijo dom, zgradijo hišo in najdejo dobro službo, kar je tudi razumljivo. Seveda je pa treba delovati na tem, da bi se čim bolj intenzivno povezovali, saj predvsem komunikacija prispeva do tega, da se krepi znanje slovenskega jezika na Koroškem.

E-Koroška: Na zadnjih državnih volitvah so največ glasov dobili svobodnjaki, stranka FPÖ, mislite, da bodo uspeli sestaviti koalicijo za sestavo vlade?

Jug: Zgleda tako, da bo svobodnjaška stranka FPÖ skupaj z ljudsko stranko ÖVP sestavila koalicijo, pod vodstvom morebitnega kanclerja Herberta Kickla. Mnenja sem, da je treba sprejeti vsako demokratično večino in je to v tem smislu tudi v redu.

E-Koroška: Kaj bi to pomenilo za manjšino, vemo, da je podmladek svobodnjakov na zadnjih deželnih volitvah leta 2022 opozarjal na ‘slovenizacijo Koroške’?

Jug: To je takrat bil seveda velik škandal, k sreči pa ni odmevalo in se velika večina prebivalstva ni strinjala s takšno izjavo. Stranka sama je seveda drugačna kot njen podmladek. Pomembno pa bo seveda tudi za manjšino, da bo iskala dialog z novo vlado in predvsem tistimi politiki, ki bodo pristojni za vprašanja v zvezi z narodno skupnostjo.

E-Koroška: Ste član socialnih demokratov SPÖ, kako komentirate, da pogajanja med socialnimi demokrati, ljudsko stranko ÖVP in stranko NEOS za sestavo vlade niso uspela?

Jug: Mnenja sem, da takšen koalicijski trojček od vsega začetka ni imel dobrih izgledov, saj so vse te tri stranke na zadnjih volitvah ostajala (deloma) daleč za pričakovanji. Občutek mi je narekoval, da jih je povezovalo v prvi vrsti to, da bi preprečili vlado pod vodenjem FPÖ. Ko pa je stranka Neos potem izstopila iz pogajanj, pa je tudi ljudska stranka spremenila mnenje in nato le začela s pogajanji s svobodnjaško stranko.

E-Koroška: Socialni demokrati v Avstriji se v mnogokrat razlikujejo od socialnih demokratov SD v Sloveniji,  mar ne? Tule je na primer normalno, da za katoliške praznike ravnatelj šole skupaj z učitelji in učenci šole oblikuje mašo, igra na klaviature. To je tu del kulture, tradicije?

Jug: Seveda je to del naše kulture in sem absolutno mnenja, da je to treba spoštovati in ohranjati. Menim, da se socialni demokrati v Sloveniji in v Avstriji razlikujejo, po ideologiji, po zgodovini itn. Je tako, da na Koroškem in v Avstriji veliko vernih katoličanov, ki so aktivno ali pasivno povezani s SPÖ.

E-Koroška: Zelo vas ceni tudi deželni glavar Koroške Peter Kaiser, kakšno je vaše mnenje o njemu?

Jug: Moje mnenje o Petru Kaiserju je zelo dobro, ker je veliko naredil v zadnjih letih za Koroško in tudi za narodno skupnost. Velikokrat mora reševati probleme, za katere so krivi drugi in to ne samo v deželi, ampak tudi v stranki.

E-Koroška: Njegov sin Luca hodil na Slovensko gimnazijo v Celovcu, kjer je tudi maturiral. To je verjetno zelo redek primer, da se nemško govoreči vpišejo na Slovensko gimnazijo?

Jug: To je zelo dober primer in je zelo pozitivno. Je pa tako, da vedno več nemško govorečih staršev prijavi otroka k dvojezičnemu pouku, kar je sicer pozitiven razvoj, treba pa je kljub temu gledati na to, da se otrok dejansko nauči slovenskega jezika, ne pa, da v štirih letih pouka ne odnese veliko kaj.

E-Koroška: Vi ste zaposleni na Slovenski gimnaziji v Celovcu, kjer ste profesor matematike in nemškega jezika. Mnogi učenci in učenke imajo težave pri matematiki. Kaj jim svetujete, kako se učiti ta predmet?

Jug: Mislim, da je pri matematiki najbolj pomembno, da dobiš snov dobro razloženo, druga
najbolj pomembna stvar pa je, da pridobljeno znanje dobro ponoviš. Prva stvar je v
odgovornosti profesorja, druga stvar pa je v odgovornosti učenca ali učenke. Treba pa je
slediti pouku konstantno, nekateri učenci želijo snov štirih mesecev pridobiti v nekaj dneh,
kar pa je večinoma neuspešno.

E-Koroška:  Ste tudi član upravnega odbora in nogometaš pri zamejskem klubu SAK, kjer igrate pri drugi ekipi. Kaj menite o sedanji ekipi, kdaj se bo SAK spet uvrstil v Regionalno ligo?

Jug: SAK ima zelo dobre ekipe, tako prva in druga imata zelo veliko potenciala. Članska ekipa je jeseni bila daleč za pričakovanji, druga ekipa pa je bila boljša, kot so vsi mislili. Obetajo se tudi reforme lig, SAK pa čaka veliko dela, da bo ekipa na nivoju, da lahko igra v regionalni ligi. V drugi ekipi pa imamo zelo veliko mladih igralcev, ki so mlajši od 18 in imajo veliko potenciala, da se bodo v naslednjih letih razvili v solidne igralce članske ekipe.

E-Koroška: Prihajate iz Sel, že kot otrok ste spremljali nogometaše, ki so takrat igrali tudi v Koroški ligi. Se lahko takšna generacija talentiranih nogometašev na Selah ponovi?

Jug: Ja, z domačim nogometnim klubom DSG Sele sem bil vedno zelo povezan in imam dobre spomine na tiste čase, saj smo tudi kot otroci in mladinci igrali z velikim veseljem in bili močno povezani. Žal je v Selah trenutno zelo malo mladih nogometašev, tako da ne
zadostuje, da bi tam imeli lastne mladinske in otroške ekipe. Seveda pa je treba upati, da se trend spremeni in jih bo spet več.

E-Koroška: Vidimo vas tudi na tekmah obeh koroških prvoligašev, celovške Austrije in WAC-a iz Volšperka, jih redno spremljate?

Jug: Redno spremljam vse možne lige nogometa po Evropi, tako seveda tudi prvo Avstrijsko ligo. WAC iz Volšperka in Austria v Celovcu vsaka posamezno zelo dobro delujeta in sta med tem solidni sotekmeci prve lige. Prav posebno je, da se dva kluba iz Koroške držita v avstrijski ligi tako dobro in jih z veseljem hodim gledat.

E-Koroška: Verjetno ste gledali tekmo Lige narodov med Avstrijo in Slovenijo na Dunaju. Za koga ste navijali? 

Jug: Seveda, navijal pa sem za obe ekipi, saj mi je kot avstrijski državljan in kot koroški Slovenec blizu tako avstrijska kot tudi slovenska reprezentanca. Bil sem nevtralen, na Evropskem prvenstvu pa sem bil zelo vesel avstrijskih in slovenskih uspehov.

E-Koroška: To sem vas vprašal zato, ker velika večina koroških Slovencev na tekmah med Avstrijo in Slovenijo navija za Avstrijo. Kako si razlagate to dejstvo?

Jug: Mislim, da je večina koroških Slovencev športno bolj emocialno povezana z Avstrijo kot s Slovenijo, saj je za nekoga, ki živi na Koroškem veliko lažje zasledovati avstrijske športnike kot slovenske. Mnenja pa sem, da bi morali biti povezani tudi bolje s slovenskim športom. S tem bi povezanost bila močnejša.

E-Koroška:  V Avstriji so zelo popularni zimski športi. Vaša sokrajanka Dunja Zdouc je zelo uspešna biatlonka, verjetno ste zelo veseli njenih uspehov?

Jug: Ja, Dunja Zdouc tekmuje za moj domači klub iz Sel. Seveda so vsi zelo ponosni na njo, saj se že dolga leta trudi, višek pa je bil seveda srebrna kolajna na svetovnem prvenstu v mešani štafeti. Želim ji, da bi bila zdrava in da bo še dolga leta lahko tekmovala in se tudi udeležila še kakšnih olimpijskih iger.

E-Koroška: Trenutno je največja zvezda smučarskih skokov Daniel Tschofenig, član SK Zahomc. Ga poznate, govori slovensko, se šteje med koroške Slovence?

Jug: Osebno ga ne poznam, sem pa seveda kot številni drugi zelo ponosen na njega in na športno društvo Zahomc. Mislim, da ne zna prav dobro slovensko, v ljudski šoli pa je obiskoval dvojezični pouk. V kolikor vem že nekaj let živi in trenira v Innsbrucku na Tirolskem. Je pa seveda fenomenalno, da je zmagal na novoletni turneji in da je trenutno najboljši skakalec na svetu. Privoščim mu in upam, da bo lahko osvojil tudi veliki globus v skupnem seštevku.