Na nemškem računu našli s spletno prevaro ukraden denar slovenskega podjetja

Celjski kriminalisti smo bili sredi novembra obveščeni o goljufiji, storjeni na škodo podjetja iz okolice Celja, katere posledica je bila nepooblaščeno prenakazilo okoli 200.000 € s transakcijskega računa podjetja. S hitrim in usklajenim ukrepanjem nam je uspelo večino denarja najti in zavarovati pred nepooblaščenim razpolaganjem na transakcijskem računu v Nemčiji.

 

Omenjeno kaznivo dejanje je bilo kot večina tovrstnih kaznivih dejanj storjeno s tako imenovano spletno prevaro, ko neznani storilci, ki se predstavljajo kot podporna služba poslovne banke, odgovornim osebam podjetij pod pretvezo posodabljanja ali vzdrževanja spletne banke, posredujejo elektronska sporočila z lažno vsebino in zlonamerno spletno povezavo. S tem storilci zavedejo zaposlenega, da vstopi na lažno spletno stran banke, kamor vnese identifikacijske podatke in geslo z namenom, da vstopi v spletno banko. S tem dejanjem storilcem omogoči dostop do spletne banke, pri čemer ti iz bančnega računa družbe ukradejo razpoložljiv denar ter ga nakažejo na bančne račune v tujino.

Občane in podjetnike znova opozarjamo da:

·        slovenske banke ne kličejo svojih komitentov po telefonu in  da v zvezi z namestitvijo spletnih bank ne zahtevajo kakršnih koli podatkov ali gesel,
·        teh podatkov prav tako nikoli ne pridobivajo preko povezav poslanih v SMS ali e-sporočilih,
·        prejeta elektronska ali SMS sporočila sicer dajejo vtis, kot da so bila poslana s strani banke,
·        vaša banka vam za namen dostopa do spletne banke nikoli ne bo poslala spletne povezave, na katero bi morali klikniti in vanjo vnesti podatke,
·        so ti zahtevani podatki lahko davčne številke, telefonske številke, enkratna gesla ipd.,
·        do svojih spletnih bank vedno dostopajte preko aplikacije ali z ročnim vnosom URL naslova – nikoli preko klika na povezavo.

S spoštovanjem.

Milena Trbulin
predstavnica za odnose z javnostmi