Koncert Zbora Slovenske filharmonije-Lebičevo leto 2024

V četrtek, 29. avgusta 2024, ob 19. uri vas vljudno vabimo na slavnostni koncert ob 90-letnici rojstva skladatelja akademika Lojzeta Lebiča. Koncert Zbora Slovenske filharmonije z dirigentko Jerico Bukovec bo v Cerkvi Device Marije na jezeru na Prevaljah. Koncert bo izveden kot sklepni dogodek v sklopu serije kulturnih prireditev »Kjer raste kultura« v občinah, kjer so jih prizadele poplave.

 

Projekt financira JSKD ob podpori Ministrstva za kulturo ob prvi obletnici poplav. V letošnjem letu častni občan Občine Prevalje, skladatelj akademik Lojze Lebič slavi devetdeseto obletnico rojstva. V Občini Prevalje poteka niz prireditev, s katerimi želimo počastiti skladateljev jubilej. Prireditve ob Lebičevem letu se vrstijo skozi vse leto, organizira pa jih KD Mohorjan z ostalimi deležniki.

LOJZE LEBIČ, skladatelj, dirigent, pedagog in glasbeni pisec
Lojze Lebič, rojen 23. avgusta 1934 na Prevaljah na Koroškem, skladatelj, dirigent, pedagog in glasbeni pisec. Po maturi na gimnaziji Ravne (1952) je diplomiral iz arheologije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (1957), vzporedno pa je na Akademiji za glasbo študiral pri Marjanu Kozini kompozicijo (dipl. 1972) in dirigiranje pri Danilu Švari. Velja za enega najtehtnejših sodobnih slovenskih skladateljev. Njegove skladbe so bile izvajane na številnih festivalih, njegova dela so v tonskih arhivih mnogih radijskih postaj, dosegljiva pa tudi na številnih nosilcih zvoka, skladbe Lojzeta Lebiča so v katalogih založniških hiš. Skladatelj se pogosto oglaša tudi kot razmišljujoč glasbenik tako s pogovori v časopisih in revijah kot s samostojnimi eseji in prispevki ali javnimi nastopi.

ZBOR SLOVENSKE FILHARMONIJE
Začetek organiziranega zborovskega udejstvovanja na Slovenskem je mogoče poiskati v delovanju predhodnic Slovenske filharmonije. Tako vemo, da je lasten vokalni sestav imela že Filharmonična družba in z njim oblikovala koncerte od konca 18. stoletja naprej. V 19. stoletju, v času močnih narodnostnih teženj, je svoj zbor, katerega člani so z uspehom nastopali že tudi v tujini, ustanovila osrednja slovenska glasbena organizacija Glasbena matica. Po drugi svetovni vojni in razpustitvi Glasbene matice je zbor ponovno zaživel kot del Slovenske filharmonije. Leta 1976 se je profesionalna zborovska tradicija za nekaj časa prekinila, in sicer vse do leta 1991, ko je bil kot društvo posebnega družbenega pomena na novo ustanovljen poklicni sestav Slovenski komorni zbor, ki od leta 1998 deluje v okviru Slovenske filharmonije.
Zbor je kar dve desetletji vodil Mirko Cuderman, od leta 2012 do danes pa so se kot umetniški vodje zvrstili Martina Batič, Borut Smrekar in Gregor Klančič. Poleg najvidnejših slovenskih dirigentov so ga vodili tudi številni ugledni mednarodni umetniki, kot so Eric Ericson, Tõnu Kaljuste, Grete Pedersen, Kaspars Putniņš, Günther Theuring in Stephen Layton. Zbor v sklopu svojih abonmajskih ciklov pripravlja koncerte, na katerih izvaja a cappella in vokalno-instrumentalno glasbo, ter redno sodeluje pri izvedbi vokalno-instrumentalnih del z Orkestrom Slovenske filharmonije. Kot edini poklicni
koncertni vokalni sestav v Sloveniji se v veliki meri posveča ohranjanju domače glasbene dediščine. Od leta 2016 je Zbor Slovenske filharmonije član Evropskega združenja profesionalnih pevskih zborov TENSO.
(besedilo www.filharmonija.si)

JERICA BUKOVEC
Jerica Bukovec je diplomirala na ljubljanski Akademiji za glasbo. V okviru študijske izmenjave je v švedskem Malmöju eno leto študirala zborovsko dirigiranje v razredu Dan-Olofa Stenlunda. Študij je nadaljevala na Kraljevi akademiji za glasbo v Stockholmu, kjer je v razredu Andersa Ebyja zaključila magistrski študij zborovskega dirigiranja in pri istem profesorju nadaljevala še dodatno leto študija. V času študija na Švedskem je umetniško ustvarjala z zasedbo 16 poklicnih glasbenikov, snemala in pripravila koncert s Švedskim radijskim zborom, koncertirala z Berlinskim radijskim zborom in bila v zadnjih dveh letih dirigentka trem zborom v Stockholmu (KFUMs Kammarkör, Stockholms Kammarkör in moški zbor Stockholms Studentsångare). Po povratku v Slovenijo je bila umetniška vodja Komornega zbora Ave, sodelovala pa je tudi s Komornim zborom RTV Slovenija in Slovenskim otroškim pevskim zborom (SOZ).
Na tekmovanju za mlade zborovske dirigente Europa Cantat v Ljubljani je leta 2009 osvojila 3. mesto, na tekmovanju Eric Ericson v Stockholmu pa se je leta 2010 uvrstila med tri finaliste. Za svojo nadarjenost je prejela različne štipendije in sicer kar štirikrat s strani Kungliga Musikaliska Akademien v Stockholmu, je tudi dobitnica štipendij Ministrstva za kulturo v Ljubljani, GlasbeneMatice Ljubljana, štipendije Eric Ericson in štipendije Dan-Olof Stenlund. Od leta 2015 uspešno vodi APZ Tone Tomšič Univerze v Ljubljani. Z zborom je izvedla številne odmevne projekte in uspešno nastopila na domačih ter mednarodnih tekmovalnih odrih. Leta 2017 je sodelovala tudi z zasedbo Md7 in Slovenskim komornim glasbenim gledališčem pri uprizoritvi operne črne komedija za tri igralce in tri privide in tolkala z naslovom Božji delec skladatelja Pavla Mihelčiča. Od novembra 2018 je stalna gostujoča dirigentka Zbora Slovenske filharmonije.
(besedilo www.filharmonija.si)

KJER RASTE KULTURA
S serijo dogodkov »Kjer raste kultura« smo pričeli marca letos v Črni na Koroškem, kjer smo pripravili koncert zasedbe Ana Pupedan ter razstavo Dnevi visokih vod. Razstava, ki je nastala pod okriljem Kulturnega društva Jože Tisnikar Mislinja je bila namenjena eni največjih naravnih katastrof v zgodovini Slovenije, poplavam.
S koncertom Zbora Slovenske filharmonije z dirigentko Jerico Bukovec pa na Prevaljah zaključujemo serijo kulturnih dogodkov »Kjer raste kultura«, ki so bili izvedeni v občinah, kjer so jih prizadele poplave.

Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnost, Območna izpostava Ravne