Od 20. februarja do 26. marca lahko prispevate svoj podpis za razpis referenduma o Zakonu o dodatkih k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Pobudo za razpis referenduma je vložila poslanska skupina SDS, potem ko je Državni zbor konec januarja sprejel Zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ureja pravico do tega dodatka ter določa pogoje za njegovo priznanje.
Kako lahko oddate podpis podpore referendumu?
- Obrazec lahko podpišete osebno na Upravni enoti v poslovnem času enot (tudi izven uradnih ur) UE- seznam upravnih enot
Za podpis podpore referendumom potrebujete obrazec, ki je dosegljiv tukaj.
Na obrazcu čitljivo in z velikimi tiskanimi črkami izpolnite osebne podatke (ime in priimek, datum rojstva ter stalno prebivališče). Bodite pozorni, da so podatki na obrazcu enako kot na vašem osebnem dokumentu. Obrazec morate nujno podpisati šele na upravni enoti / krajevnem uradu pred uradno osebo. V primeru, da obrazca ne podpišete pred uradno osebo, bo vaš podpis neveljaven. Ob podpisu potrebujete tudi svojo veljavno javno listino (osebna izkaznica / potni list / vozniško dovoljenje / maloobmejna prepustnica / orožna listina). Predhodno naročanje na nobeni upravni enoti za ta namen ni potrebno.
Izpolnjen in na upravni enoti podpisan obrazec nato pošljite po pošti na naslov
Slovenska demokratska stranka
Trstenjakova 8
1000 Ljubljana
ali pa ga pustite pri stojnici pred upravno enoto oz. krajevnim uradom.
- Podpišete lahko elektronsko preko e-Uprave
3. Prebivališče v tujini / volivci v bolnišnicah, DSO-jih in zavodih za invalidne osebe / bolni ter invalidi
Volivke in volivci s stalnim ali začasnim prebivališčem v tujini brez digitalnega potrdila lahko svoj podpis oddate pri diplomatskih predstavništvih in konzulatih Republike Slovenije.
Volivke in volivci, ki v času zbiranja podpisov kot pripadnik Slovenske vojske v tujini opravlja vojaško službo, lahko izpolni obrazec in ga lastnoročno podpiše pred pristojnim poveljnikom, ki obrazec potrdi in ožigosa.
Volivke in volivci v bolnišnicah, domovih za starejše občane ali zavodih za invalidne osebe brez digitalnega potrdila lahko referendumsko pobudo podpišete pri posebej za to pooblaščeni osebi organa oz. zavoda.
Bolni in invalidi, ki ne morete na upravno enoto in nimate digitalnega podpisa lahko zahtevo za obisk na domu upravni enoti sporočite po telefonu ali preko elektronske pošte ali navadne pošte. V zahtevi navedite svoje osebne podatke, naslov stalnega prebivališča, telefonsko številko, z navedbo, da se zaradi bolezni ali invalidnosti ne morete osebno zglasiti pred upravnim organom. Uradna oseba vas bo obiskala na zahtevo, invalidnosti ali bolezni ne rabite dokazovati. Upravni organ vas bo po telefonu obvestil o obisku uradne osebe na vašem domu.