V Sloveniji je 3500 mladih zasvojenih z elektronskimi napravami, kar negativno vpliva na njihovo šolanje in življenje. Poslanska pobuda poziva Vlado RS in pristojna ministrstva, da pripravijo in financirajo pilotni projekt, ki bi povezal zdravstvene in izobraževalne ustanove, spodbujal aktivnosti brez naprav, ozaveščal o nevarnostih zasvojenosti ter nagrajeval šole in razrede za uspešno zmanjšanje uporabe naprav.
Poslanka Alenka Helbl je na Vlado Republike Slovenije naslovila poslansko pobudo v zvezi z reševanjem problematike odvisnosti mladih od elektronskih naprav.
Poslansko pobudo objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
pred dnevi je portal 24ur.com poročal, da imamo v Sloveniji okrog 3500 otrok, od osnovnošolcev do dijakov in študentov, ki so zaradi nepravilne in prekomerne uporabe elektronskih naprav nefunkcionalni in ne morejo zaključiti šolanja. Ti mladi ob zaslonih preživijo od 8 do 12 ur dnevno. Ob tem je novogoriška ambulanta za zdravljenje odvisnosti še vedno edina, ki obravnava tudi nekemične odvisnosti. Te pa so še vedno v porastu. »Po svetu prakticirajo državni programi triletno zdravljenje s tega področja, mi imamo pa trenutno Rakitno, ki nudi 4 do 6 tednov in za odrasle v bolnici Idrija, kjer je tudi šest tedenski program. S tem ne moremo biti zadovoljni,« je ob tem opozoril psiholog Miha Kramli. Številne aktivnosti v podporo mladim zoper odvisnosti pripravljajo v Mladinskem centru Nova Gorica. Dogajanje se bo začelo z matinejo – zabavo brez drog in alkohola za osnovnošolce, pripravljajo še podcaste za starše najmlajših, podporno skupino za starše najstnikov ter skupini za punce in prvič tudi za fante. »Jaz mislim, da se ne zavedajo pasti elektronskih naprav in vsega, ki jih obkroža. Tega je res veliko. Mi lahko naredimo največ s tem, da ponudimo neke aktivnosti. Ponujamo pa take aktivnosti, kjer vidimo, da je interes mladih,« je povedala direktorica centra Jana Kruh.
Žal se vse preveč otrok, mladostnikov in njihovih staršev ne zaveda pasti elektronskih naprav, društva in nevladne organizacije pa same ne morejo nositi bremena ozaveščanja in preprečevanja. Zato menim, da morate Vlada Republike Slovenije, še zlasti pa Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter Ministrstvo za zdravje, nemudoma prevzeti iniciativo.
Glede na podatke, da imamo v Sloveniji 3500 mladih, ki so zasvojeni od elektronskih naprav, na vas naslavljam poslansko pobudo, da pripravite in financirate pilotni projekt, ki bo:
- povezal zdravstvene in izobraževalne ustanove ter mlade in njihove starše,
- spodbudil mlade in njihove starše k dejavnostim brez elektronskih naprav,
- ozaveščal mlade in njihove starše o nevarnostih elektronskih naprav,
- nagradil izobraževalne ustanove oziroma mlade in razrede, ki bodo uspešni pri zmanjšanju uporabe elektronskih naprav, še zlasti v prostem času.