Podelitev nagrad najboljšim inovacijam v Koroški regiji za leto 2019

Tokratni Dan inovativnosti se je na Koroškem odvijal 30. maja 2019 v Kulturnem centru na Ravnah na Koroškem z naslovom Povezujemo inovativnost – zakaj?  GZS Koroška gospodarska zbornica je najboljšim inovatorkam in inovatorjem v regiji podelila 5 zlatih, 8 srebrnih in 4 bronasta priznanja. Na nacionalni nivo so se nadalje uvrstile 4 zlate inovacije, med temi se bo ena potegovala za posebno priznanje za inovacijo, ki je nastala v sodelovanju med gospodarstvom in raziskovalno organizacijo oz. institucijo znanja. Osrednji dogodek je bil obeležen z okroglo mizo na temo pomena povezovanja inovativnosti, znanja in izkušenj.

Prejemniki priznanj:

BRONASTA PRIZNANJA

  1. Nagrajenec: GRAMMER AUTOMOTIVE SLOVENIJA d.o.o., SLOVENJ GRADEC

Naslov inovacije: Sledljivost v procesu montaže stranske obloge z Airbag modulom

Inovatorji:

Darko Žugelj

Janko Kogelnik

Gregor Sahornik

Nika Žugelj

V podjetju, kjer je dobro vpeljan proces stalnih izboljšav, so z inovacijo zagotovili sistemsko povezavo naročil z vgradnimi materiali, zahtevanimi koraki procesa in s pakirno količino. Programska oprema je obenem uporabna v podobnih procesih v podjetjih skupine Grammer AG.

 

  1. Nagrajenec: GRAMMER AUTOMOTIVE SLOVENIJA d.o.o., SLOVENJ GRADEC

Naslov inovacije: Avtomatiziran proces predpriprave odrezka iz PU pene s samolepilno folijo

Inovatorji:

Viktor Poberžnik
Marijan Pogorelc
Proris d.o.o.

Inovativna rešitev v procesu montaže zglavnika za Audi A8 je proces močno časovno skrajšala, povečala varnost zaposlenih ter z zmanjšanjem rizika napak razbremenila okolje.

 

  1. Nagrajenec: GRAMMER AUTOMOTIVE SLOVENIJA d.o.o., SLOVENJ GRADEC

Naslov inovacije: Naprava za nevtralizacijo palic vzglavnikov JLR L405 MY18

Inovatorji:

Uroš Abram
Viktor Poberžnik
Proris d.o.o.

Z mazalno napravo, ki omogoča dodatno avtomatiziranje montažne linije, se izboljšuje proces, obenem pa se zmanjšuje izpostavljenost delavca. Gre za boljšo varnost, zanesljivost in fleksibilnost, pri čemer se izpolnjujejo kakovostne in funkcijske zahteve izdelka.

 

  1. Nagrajenec: NIEROS METAL d.o.o., SLOVENJ GRADEC

               Naslov inovacije: Stroj za pranje filtrov FWM (2550-551-002)

Inovatorji:

Aleš Kupljen

Gregor Čekon

Andrej Jezeršek

Produktna inovacija predstavlja učinkovito in cenovno ugodno rešitev za čiščenje strežniških filtrov in je enostavna za uporabo. Stroj je  varčen pri porabi vode in energije ter je sestavljen iz komponent, ki jih je v večini možno reciklirati.

 

SREBRNA PRIZNANJA

  1. Nagrajenec: ADIENT SLOVENJ GRADEC d.o.o.

               Naslov inovacije: Mercedes G-Laminacija vratnih oblog z vročim lepilom

Inovatorji: Team Adient SG

S procesno-organizacijsko inovacijo, ki se nanaša na izdelavo vratnih panelov za Mercedes G, je multidisciplinarni team Adient Slovenj Gradec z izboljšavami omogočil selitev proizvodnje linije iz druge lokacije v tujini v Slovenj Gradec. Z uvedbo popolnoma nove tehnologije so dokazali sposobnost proizvodnje za najzahtevnejše kupce. Multidisciplinarno ekipo sestavljajo projektni inženirji, planerji proizvodnje, logistike, IT-ja in financ, kar zagotavlja večdimenzionalni pogled na razvoj in ustrezne rešitve.

  1. Nagrajenec: ADIENT SLOVENJ GRADEC d.o.o

Naslov inovacija: Robotska celica za nanos lepila

Inovatorji:

Andrej Ledinek

Igor Krenker

Peter Skudnik

Z izdelavo robotske celice za nanos lepila so avtomatizirali proizvodnji proces in ga zaradi kakovostne rešitve implementirali tudi na drugo lokacijo v tujini v sklopu korporacije Adient. Ekipa za avtomatizacijo procesov je ob zahtevanih tehnoloških prametrih z inovacijo rešila tudi vpliv aerosolov, zaradi procesa nanosa, na človeka in okolje.

 

  1. Nagrajenec: FONATERM d.o.o., SLOVENJ GRADEC

              Naslov inovacije: Predgrevanje aditivov z odpadno toploto

Inovatorja:

Vesna Mujaković

Milan Večko

Z novim postopkom, ki omogoča pravilno predgrevanja aditivov, inovacija predstavlja izrazito tržno prednost pred drugimi. Inovacija omogoča večjo kapaciteto proizvodnje, večjo produktivnost, višjo kakovost izdelkov, obenem pa zmanjšuje porabo energije.

 

  1. Nagrajenec – inovator: JOŽE POTOČNIK

Naslov inovacije: Inovacija za vertikalno vetrno elektrarno

Inovator z dolgoletnimi izkušnjami je le-te združil s širokim naborom znanja različnih področij ter z vztrajnimi raziskovalnimi željami in z veseljem do odkrivanja novega vse to povezal v model nove rešitve – v vertikalno vetrno elektrarno.

  1. Nagrajenec: SIJ METAL RAVNE d.o.o., RAVNE NA KOROŠKEM

Naslov inovacije: Tehnologija proizvodnje EPŽ jekel s čistočo K1<10 na ingotu fi 1400 mm

Inovatorji:

Simon Leskovec

Jernej Turščak

Miran Kadiš

Andrej Vrečič

Alojz Buhvald

Borut Urnaut

 

Ker je družba SIJ Metal Ravne prva v Evropi, ki izdeluje orodna jekla za delo v vročem v navedem dimenzijskem razredu, je z inovacijo uspela zadržati na globalnem trgu vodilno pozicijo pri izdelavi izdelkov iz velikih EPŽ ingotov. Gre za ključno konkurenčno prednost na področju izdelave blokov za velika orodja za utopno kovanje in tlačno litje, pri čemer se s tehnologijo uvršča med redke v svetovnem merilu, ki na velikih dimenzijah dosegajo navedeno čistočo jekla. Inovacijska ekipa obsega strokovnjake na področju izdelave jekla po EPŽ postopku, s področja jeklarske tehnologije, kovaške tehnologije ter RR oddelka na nivoju podjetja.

 

  1. Nagrajenec: SIJ RAVNE SYSTEMS d.o.o., RAVNE NA KOROŠKEM

Naslov inovacije: Transportni sistem za manipulacijo aluminijastih bram

Inovatorji:

Nejc Gorinšek

Igor Vušnik

Janez Orešnik

Tomaž Vogel

Anton Štern

Inovativni sistem sledi trendom avtomatizacije na področju težke industrije. Inovacijska razvojna ekipa je poiskala v celoti avtomatizirane rešitve, pri čemer gre za prvo tovrstno transportno linijo v Sloveniji in na širšem območju Evrope, ki ima integrirane operacije tehtanja in označevanja izdelkov, ter obenem z visokimi standardi varnega delovanja. Inovacijsko ekipo v podjetju sestavljajo strokovnjaki s področij strojništva (proizvodnja, design, konstruiranje ipd.), elektrotehnike in mehatronike (senzorska tehnika, elektrika), informatike (povezljivost, varnostni protokoli), projektnega vodenja.

  1. Nagrajenec: ŠOLSKI CENTER SLOVENJ GRADEC, SREDNJA ŠOLA SLOVENJ GRADEC IN MUTA

Naslov inovacije: Paviljon prijateljstva

Inovatorji:

Irenja Bevcl

Andrej Otto

Štefan Pirnat

Milan Strmčnik

Paviljon prijateljstva, izdelan v lesarski srednješolski delavnici in postavljen v prijetnem okolju sredi dreves, je prvi  japonski arhitekturni objekt v Sloveniji. Večnamenski prostor je rezultat mednarodnega sodelovanja dijakov lesarskih programov Srednje šole Slovenj Gradec in Muta s študenti ljubljanske Fakultete za arhitekturo ter študentov tokijske univerze Keio. V celotni ekipi je sodelovalo 56 inovativnih posameznikov.

  1. Nagrajenec: TRO – REZALNA ORODJA d.o.o., PREVALJE

              Naslov inovacije: Izdelava teles rezalnih orodij s tehnologijo 3D-tiskanja

Inovatorji:

Klemen Sterkuš

Damir Pratnemer

Tomaž Braček

V podjetju so za potrebe nišnih produktov rezalnih orodij inovativno zamenjali konvencionalno metodo rezkanja s tehnologijo 3D tiskanja kovine (selektivno lasersko taljenje). S tem so dvignili pretočnost proizvodnje, produktivnost in povečali dodano vrednost. Pri razvoju procesne inovacije so strokovnjaki iz podjetja TRO (razvoj, tehnologija, proizvodnja, komerciala) sodelovali s podjetjem 3Dmed d.o.o. (tehnologija 3D tiskanja, proizvodnja) ter z doc. dr. Tomažem Brajlihom iz fakultete za strojništvo, Univerze v Mariboru.

ZLATA PRIZNANJA

  1. Nagrajenec: SIJ METAL RAVNE d.o.o., RAVNE NA KOROŠKEM

Naslov inovacije: Optimiranje toplotnih obdelav specialnih jekel skupine »PK« ter racionalna

                                zasedenost peči v kovačnici

Inovatorji:

Miha Lečnik

Anka Maklin

Domen Kosi

Vinko Bizjak

Jan Pajek

OGM d.o.o.

Glavni poudarki te procesne inovacije so prenovljena tehnologija kaljenja in ustrezna zaščita robov odkovkov z izolacijskimi materiali ter ohlajanje izven peči. S tem je bistveno zmanjšan riziko razpok, hkrati je sproščena kapaciteta peči. Novost se odlikuje z enostavnostjo in kompleksnostjo. Je plod domače ideje in iskanja rešitev z zunanjim podjetjem, ki ima izkušnje na povsem drugem področju uporabe izolacijskih materialov. Od ideje do izvedbe rešitve je skozi inovativni pristop pomemben prispevek medgeneracijske angažiranosti in sodelovanja v smeri nove, ustrezne rešitve, ki zagotavlja uporabnost in cenovno sprejemljivost.

 

  1. Nagrajenec: KOPUR d.o.o., SLOVENJ GRADEC

Naslov inovacije: Izdelava kompozitne plošče in 3D izdelkov iz recikliranega materiala v

elektro gretem orodju

Inovatorji:

mag. Marko Smrtnik
Jože Gaberšek
Samo Veršnik

Tadeja Rožanc
Dušan Goršek

Inovacija predstavlja nov postopek, ki temelji na reakciji na podlagi temperature, kar prinaša pri procesu proizvodnje krajši čas in manjšo porabo energije, predvsem pa nižje stroške izdelka. S finančnimi učinki bo inovacija omogočala doseganje ciljev poslovanja – povečanja produktivnosti, izboljšanja kakovosti, znižanja stroškov in obremenitve okolja.

 

  1. Nagrajenec – inovatorji: GAŠPER KUMPREJ in razvojna ekipa Mouzen

Naslov inovacije: Ergonomična podpora roke

Ergonomsko podporo Mouzen je idejni vodja Gašper Kumprej z razvojno ekipo snoval 3 leta, testirana je z več kot 100 uporabniki. Izdelek preprečuje bolečine, ki nastanejo zaradi neprimernih gibov zapestja pri uporabi računalniške miške. Ergonomična podpora roke je prilagojena za vse uporabnike in omogoča premike v vse smeri. Patentirani mehanizem ErgoFlow je med prvimi, ki je v tehnologijo premikov vpeljal tudi izjemen design. Projekt Mouzen je trenutno aktiven na platformi Kickstarter in ima potencial na globalnem trgu.

 

Razvojno ekipo predstavljajo:

  • Gašper Kumprej- Vodja projekta, zamisel za izdelek
  • Jure Krof- profesor, tehnik, strojna izdelava
  • Matej Lorenci- oblikovanje in pomoč pri plastičnih komponentah
  • Benjamin Koren- industrijsko oblikovanje
  • Roberth Kumprej- ocenitev trga, investitor
  • Branko Miler- investitor
  • Rok Medvešek- oblikovanje
  • Miha Kolar- Video in fotografija
  • Miha Ceklin – raziskava trga ( kickstarter)
  • Petra Kosi- socialna omrežja
  • MPIK koroška- svetovanja v prejšnjih fazah.
  1. Nagrajenec: SIJ METAL RAVNE d.o.o., RAVNE NA KOROŠKEM

Naslov inovacije: Napredno orodno jeklo za delo v hladnem SIHARD S671 – DURAWEAR

Inovatorji:

  1. Tatjana Večko Pirtovšek

Peter Kirbiš

Jernej Turščak

Marko Pešić

Gašper Stopar

prof. dr. Bojan Podgornik (Inštitut za kovinske materiale in tehnologijo)

Alen Šapek (SIJ Ravne Systems)

Iztok Šušterčič (SIJ Acroni)

Novo, na zraku kaljivo orodno jeklo za delo v hladnem, je rezultat lastnega razvoja in je zaradi inovativnega koncepta legiranja s titanom novost v svetovnem merilu. Jeklo SIHARD S671 s superiornimi lastnostmi predstavlja inovacijo tako za podjetje kot za Slovenijo in svetovni trg. Je prvi primerek v svetu, saj na trgu tovrstno vsestransko uporabno jeklo ne obstaja. Zaradi izvrstne kombinacije zelo visoke abrazijske odpornosti in visoke žilavosti lahko nadomesti standardno jeklo SIHARD 2379 v vseh njegovih aplikacijah. Trg za prodajo jekla SIHARD S671 je globalen, vendar nišen, kot je trg orodnih jekel. Pri razvoju inovacije so sodelovali strokovnjaki iz podjetja SIJ Metala Ravne (razvojna ekipa, tehnologija, proizvodnja in prodaja), v okviru skupnih razvojnih timov so se vključili tudi iz podjetja SIJ Ravne Systems ter iz Inštituta za kovinske materiale in tehnologijo, pri testiranju pa SIJ Acroni.

 

  1. Nagrajenca – inovatorja: VILKO PUSTOTNIK in ALJOŠA TUŠEK

Naslov inovacije: Ultra Light Hyper Car z pogonskim sklopom prednje osi, ki uporablja elektro motor z zunanjim rotorjem brez pretvornika moči

Predmet izuma je tehnični sistem povezave elektro motorja, varnostne sklopke s kolutno zavoro, notranjim zglobom, gredjo in homokinetičnim zglobom z gredjo za pritrditev pesta kolesa. Razvoj inovacije je potekal 12 let. Inovacija rešuje globalni problem učinkovitosti elektro pogonskih sklopov, kar je v večini industrijsko razvitih državah največji problem. Svetovna avtomobilska industrija se vse bolj trudi nadomestiti vozila, ki uporabljajo motorje z notranjim izgorevanjem z vozili z uporabo elektro pogona. Inovacija rešuje problem učinkovitosti obstoječih elektro pogonskih sklopov. Ciljna skupina uporabnikov inovacije je multiplicirana industrija, ki uporablja kakršenkoli elektro pogonski sklop – predvsem avto in navtična industrija.

Inovatorja:

  • Vilko Pustotnik, ekonomist, bivši moto dirkač, avto-moto zanesenjak
  • Aljoša Tušek, designer, konstruktor, bivši avto dirkač, avto-moto zanesenjak

Inovatorja sta pri inovaciji zelo tesno sodelovala z akademskimi institucijami:

  • AVL Graz (Avstrija): Simulacije
  • FTPO Slovenj Gradec (Slovenija): Raziskave in simulacije materiala
  • Automotive and Engine Engineering University Stuttgart (Nemčija): Raziskave/aplikacije – frekvenčniki
  • Hyliontec Institut Stuttgart (Nemčija): Raziskave/aplikacije – baterije

Inovacija je vgrajena v najnovejši model hiper-športnega hibridnega vozila in je tako predstavljena v krogih strokovnjakov in poznavalcev.