Matej Pečovnik je že zelo mlad zbolel za Hodkinovim limfomom. Bolezen je uspešno premagal. Je predsednik in tudi eden od ustanoviteljev društva OnkoMan, katerega glavno poslanstvo je opozarjanje na znake in simptome onkoloških bolezni. Svojo zgodbo nam je zaupal v kratkem pogovoru, ki si ga lahko preberete v nadaljevanju.
E-Koroška: Bili ste zelo mladi, ko ste zboleli za Hodgkinovim limfomom. Kaj ste pomislili, ko ste zvedeli za diagnozo?
Pečovnik: Diagnoza Hodgkinov limfom me je doletela v 26-tem letu starosti. Večina od nas se ob diagnozi rak še nikoli ni srečala s to boleznijo in zagotovo je bila moja prva misel, da je to konec življenja. Naj pojasnim, da je Hodgkinov limfom vrsta raka na bezgavkah in je redka vrsta in v večini je to rak mlajših.
E-Koroška: Kako je potekalo zdravljenje?
Pečovnik: Zdravljenje je potekalo v obliki operacije, kemoterapij in obsevanj. Sem eden izmed tistih, ki je na lastni koži občutil celoten spekter onkološkega zdravljenja. To bo vedno del mene in velikokrat sem povedal, da mi je rak več dal kot vzel, saj me je v procesu zdravljenja oblikoval v osebo, ki želi s svojimi izkušnjami pomagati drugim in jim povedati, da je lahko diagnoza rak začetek novega poglavja v življenju.
E-Koroška: So bili med samim potekom zdravljenja kakšni problemi, kakšno je bilo vaše počutje?
Pečovnik: Onkološko zdravljenje je zelo agresivno, saj se loti tudi zdravih celic in povzroča nemalo težav v obliki slabosti, izgube las, obrvi in trepalnic, izgubo kilogramov, nevropatij, pljučnic in težave s hojo. V sebi si pa prepričan, da vse to pomaga k ozdravitvi. Najbolj pomembno je, da se glava ne preda in je usmerjena k ozdravitvi in luči na koncu tunela.
E-Koroška: Kdaj ste zvedeli, da ste bolezen premagali, da ste zdravi? Verjetno je bil to eden najlepših dni vašega življenja?
Pečovnik: Moja zadnja terapija na Onkološkem inštitutu je bila 2.11.2003 in od takrat nisem prejel več nobene terapije. To je tudi dan, ki ga imam za drugi rojstni dan in vsako leto se ga z veseljem spomnim in sem srečen, da mi je bilo podarjeno toliko časa po bolezni, ker eni te sreče nimajo. Rak bo vedno del mene in je vedno moj opomnik, ko nekaj
nepomembnega ne gre tako kot sem si zaželel in me opomni, da določene stvari pač niso pomembne, da bi se zaradi njih sekiral.
E-Koroška: Mnogi so v dilemi, ali se zdraviti s klasično medicino ali na alternativni način. Kaj menite glede na vaše izkušnje?
Pečovnik: Jaz sem zagotovo primer, da slovenska onkologija deluje in podoben primer je tudi drugih 155.000 ljudi, ki živijo v Sloveniji in so se že srečali z diagnozo rak. Je pa seveda odvisno od vsakega posameznika, za kaj se odloči. Sam bi se zagotovo spet odločil za medicinsko zdravljenje.
E-Koroška: Kaj bi svetovali tistim, ki zbolijo za to boleznijo?
Pečovnik: Tistim, ki so trenutno na oddelkih bolnišnic, ki zdravijo raka bi sigurno sporočil, da naj zaupajo tistim, ki jih zdravijo. So pa zelo pomembne tudi male zmage na poti do ozdravitve. Mali sprehodi po parku, prvi zajtrk, ko nekaj časa ni bilo apetita, vedno znova se je potrebno prepričati, da smo na pravi poti. V primeru, da sami tega ne zmoremo, pa vsekakor priporočam stik z društvi, ki delujejo na tem področju. Društva so zakladnica izkušenj, dobrih praks, poznanstev in uspešnih zgodb in nastopijo tam, kjer zdravstveni sistem ne zmore več pomagati. Potrebno je iskati rešitve in pozitivne zgodbe.
E-Koroška: Koliko je pri zdravljenju pomembna psihična moč človeka, pozitivno razmišljanje?
Pečovnik: Psihična moč je neverjetnega pomena, saj nas lahko ali zlomi ali pa iz nas naredi nekoga, ki je bolezen premagal. Rak nas v večini primerov vedno pripelje do trenutka, ko ali zmoremo ali se vdamo. So pa izkušnje nekoga, ki je že dal to skozi zelo pomembne in nam lahko v teh trenutkih pomagajo.
E-Koroška: Ste eden od ustanoviteljev in predsednik društva OnkoMan, bi ga na kratko predstavili?
Pečovnik: Društvo OnkoMan je edino slovensko onkološko društvo, ki nagovarja moške in opozarja na znake in simptome onkoloških bolezni. Ustanovljeno je bilo leta 2016 in je znano po svojih kampanjah, ki so drugačne, provokativne in drzne. Takšne morajo biti, da bodo moški postali pozorni na svoje zdravje.
E-Koroška: Znano je, da društvo OnkoMan sodeluje tudi s športnimi ekipami, na Ravnah vsako leto poteka turnir nogometnih ekip U11. Bo ta turnir potekal tudi v prihodnje?
Pečovnik: Nogometni turnir se bo seveda še odvijal in je postal stalnica našega projekta Krog življenja, ki je eden izmed glavnih projektov društva vsako leto, Krog življenja vsako leto nakaže, kaj bomo na društvu v tistem letu počeli in tudi letos ne bo nič drugače. Ponosen sem, da je Krog življenja sprejet in se dogaja na Koroškem. V parku vsako leto
gostimo več ekip tudi iz drugega dela Slovenije in je na dobri poti, da se v prihodnjih letih postavi kot festival slovenske onkologije.
E-Koroška: Pred kratkim je bila zelo uspešna akcija s hokejisti Olimpije, kako je prišlo do tega sodelovanja?
Pečovnik: V preteklih letih smo s HK Olimpija že sodelovali. Letos pa smo prišli na skupno idejo o poglobitvi sodelovanja in modri dresi so bili zadetek v polno. Ideja je zaživela tudi v mednarodni ligi in s pomočjo HK Olimpija smo prvič ozaveščali tudi v tujini.
E-Koroška: Kakšne bodo dejavnosti društva OnkoMan v letošnjem letu?
Pečovnik: Letošnje aktivnosti bodo Krog življenja 23.5.-24.5. v Grajskem parku na Ravnah na Koroškem, bivši onkološki bolniki in naši podporniki se bomo septembra podali na kolo in v 4. etapah prekolesarili Slovenijo in v novembru bomo spet na glas ozaveščali o raku po Sloveniji.