Vljudno vabljeni na Koncert AFS France Marolt in predstavitev knjige dr. Tomaža Simetingerja: Plesna kultura na Koroškem od prvih virov do srede 20. Stoletja: Podjuna, Rož, Ziljska dolina in Kanalska dolina, ki bo v soboto, 9. 11. 2024, ob 19.00 v Ljudski šoli Globasnica.
Dogodek združuje plesni koncert Akademske folklorne skupine France Marolt in predstavitev, ter pogovor o knjigi dr. Tomaža Simetingerja z naslovom Plesna kultura na Koroškem od prvih virov do srede 20. stoletja. Dogodek poteka v sodelovanju z SKD Globasnica.
AFS France Marolt v ospredje koncertnega programa tokrat postavlja izbor koreografij iz svojega plesnega repertoarja, ki jih je skozi svoje delovanje ustvaril dr. Tomaž Simetinger. Predstavljene koreografije prikazujejo plesno in glasbeno izročilo Slovenije, nekatere pa posegajo tudi na obmejna območja, kjer se je slovenska kultura prepletala in zlivala s tujimi vplivi. Koreografije predstavljene na koncertu sledijo dinamičnemu loku, kjer se prepletajo in izmenjujejo na eni strani bolj umirjene in na drugi strani bolj dinamične koreografije. Gledalci bodo lahko uživali v dimničnem odrskem delu, ki jim bo predstavilo kakovostno plesno folklorno produkcijo, čudovite in raznolike kostume ter premišljene glasbene priredbe, ki skupaj tvorijo zaokroženo odrsko celoto. Dogodek bo dopolnil pogovor z dr. Tomažem Simetingerjem, ki je v svoji monografiji posveča raziskavi plesne kulture v Podjuni, Rožu, Ziljski in Kanalski dolini.Monografija dr. Tomaža Simetingerja predstavlja pregled zgodovine in razvoja plesne kulture južne Koroške, ki se osredotoča na območje Podjune, Roža, Ziljske in Kanalske doline. Avtor plesa ne obravnava kot ritual, temveč ga postavi v družben kontekst, kot nepogrešljiv fenomen ob koledarskih praznikih in ob zaključku skupnih opravil. V večjem delu besedila sledi prazničnim dogodkom v življenju skupnosti in posameznika, ki so povezani s plesom, ter jih s pomočjo pisnih arhivskih virov in spominov terenskih sogovornikov skuša orisati in rekonstruirati v obravnavanem času. Vendar pa avtor, ne poda zgolj primerjalnega pregleda s plesom povezanih dogodkov, temveč mestoma obravnava tudi kulturnozgodovinsko ozadje plesa. Kot navaja avtor, plesa namreč ne moremo razumeti kot statične gibalne strukture, ampak kot nenehno spreminjajočo se dinamiko plesnega gibanja.
Vljudno vabljeni!
Manja Gerold
vodja Območne izpostave JSKD Ravne na Koroškem