V državnem zboru je potekala 83. izredna seja, na kateri so poslanci odločali o imenovanju Boruta Sajovica in Vinka Logaja v ministrsko ekipo Roberta Goloba, in sicer na mesto ministra za obrambo ter ministra za vzgojo in izobraževanje. Oba kandidata sta bila na glasovanju potrjena s 46 glasovi koalicijskih poslancev. Odklonilno stališče Poslanske skupine SDS je predstavila poslanka Alenka Helbl.
Celotno besedilo stališča Poslanske skupine SDS objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
danes je 7. oktober 2024, dve leti in pet mesecev od prisege vlade Roberta Goloba, v kateri so bili, a jih ni več: Tatjana Bobnar, Danijel Bešič Loredan, Uroš Brežan, Sanja Ajanovič Hovnik, Irena Šinko, Dominika Švarc Pipan, Marjan Šarec, Darjo Felda in Emilija Stojmenova Duh. Devet ministrov. Devet ministrov! Verjetno bi marsikdo v kakšni razviti demokratični evropski državi mislil, da so bili v slovenski vladi, glede na to, da nas je dva milijona, zamenjani ali v bolj poznanem žargonu »čez ramo vrženi« že prav vsi ministri prvotne ekipe Roberta Goloba. Ja, skorajda res, ampak ne pozabimo, da je moral predsednik vlade po manj kot letu dni umetno ustvariti nove ministrske stolčke, zato da so službe globoko po vertikali ministrstev dobili še nekateri, ki so zaslužni, da je prišel na oblast.
Koliko mesecev vladanja je ekipa Roberta Goloba sploh popolna? Mesec, dva, tri? V državnem zboru se povprečno vsak tretji mesec ukvarjamo s kandidatom za novega ministra. In ne boste verjeli, vsak nov kandidat je, glede na stališča in razprave koalicijskih poslancev, bolj usposobljen, bolj izkušen in še večji strokovnjak.
Nenazadnje se še spomnimo, kaj je predsednik vlade Robert Golob v državnem zboru dejal 1. junija 2022? »Seveda bi se lahko odločili po zgledu kakšne večje države in bi imenovali izključno kabinet, ki bi bil političen. Lahko bi imeli 9 ministrstev in bi imeli samo politike, ampak jaz v tak koncept ne verjamem, zato ga kot mandatar ne bom predlagal in ga tudi ne predlagam. Verjamem, da moramo združevati oba svetova. Verjamemo, da samo politični svet za tako zahtevna obdobja, v katerih smo danes, ni dovolj. Verjamem, da moramo politični svet nadgraditi s strokovnjaki. In zaradi tega prihajamo z drugim, če hočete, desnim krilom, v katerem so strokovnjaki. Ljudje, ki mogoče nimajo političnih izkušenj, so se pa zato dokazali v svoji stroki. In med njimi so večinoma posamezniki, ki jih družba v stroki ali pa družba na širše tudi prepoznava kot take.«
Izbira za novega ministra za obrambo? Ja, to je to, popolna potrditev besed Roberta Goloba izpred dveh let in petih mesecev. BORUT SAJOVIC.
Predsednik vlade je v svojem predlogu zapisal, da kandidaturo Boruta Sajovica utemeljuje z »njegovim znanjem in izkušnjami, ki jih je pridobil pri dosedanjem delu.« Upravičeno se sprašujemo, kje je gospod Sajovic pridobil ta znanja in izkušnje, ki naj bi mu služila pri opravljanju tako odgovorne in zahtevne funkcije, kot je funkcija ministra za obrambo. So to, kot je sam povedal v predstavitvi, izkušnje, ki jih je dobil kot študent prvega letnika veterine na predvojaškem taboru v Tolminu, kasneje, po opravljeni diplomi, kot vojak Jugoslovanske ljudske armade najprej v Delnicah, nato pa kot vojaški upravnik brez čina Samooskrbne vojne ekonomije Petrovija pri Umagu? Ne moremo mu očitati, da skozi leta predsedovanja KS in županovanja ni spoznal sistema civilne zaščite in reševanja, a to vseeno ni dovolj. Minister mora imeti znanja s področja, ki jih bo pokrival. A gospod Sajovic v zadnjih dveh letih ni bil niti malo aktiven na tem področju.
Ni ga bilo v parlamentarnem odboru za obrambo, ni bil aktiven v mednarodnih delegacijah NATA, z obrambo se tako rekoč sploh ni ukvarjal. Res pa je, da je bil vedno v »prvi obrambni liniji« vlade Roberta Goloba, ki po njegovo vedno, ne glede na vse, »dela dobro«.
Se gospod Sajovic zaveda, v kakšne škornje vstopa? Ali ve, kaj vse spada v delokrog Ministrstva za obrambo? Ministrstvo pokriva obrambni sistem države in celoten sistem varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Njihove naloge se nanašajo na obrambni načrt države ter na razvoj, organizacijo, opremljanje, delovanje in vodenje Slovenske vojske. Izvajajo priprave civilne obrambe, naloge upravnih zvez in kriptografske zaščite v obrambnem sistemu, vojaško šolstvo, organizacijo in izvajanje varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, kot tudi naloge, ki se nanašajo na pravice in dolžnosti državljanov na obrambnem področju ter na področju zaščite in reševanja. Bo gospod Sajovic zmožen nadzorovati in voditi ta obsežen sistem? Ali bo le »marioneta Damirja Črnčeca«, kot se govori po hodnikih?
Ob njegovem imenovanju so se v medijih pojavila tudi vprašanja, povezana z višino in izvorom njegovega premoženja. G. Sajovic ima namreč glede na svoje pretekle funkcije nesorazmerno veliko premoženja, saj je po navedbah medijev lastnik treh hiš, treh stanovanj v Sloveniji in enega na Hrvaškem, ene stavbe, petih kmetijskih zemljišč in dvanajstih parcel, poleg tega pa tudi lastnik številnih vrednostnih papirjev: Cinkarne Celje, DZS, Eqinox, Krke, Luke Koper, NLB, Petrola, Term Čatež, Telekoma Slovenije, Zavarovalnice Triglav in obveznic Republike Slovenije.
Gospod Sajovic je bil večino let župan ene manjših občin, njegova neto plača se je gibala med 2000 in 3000 evri mesečno, zato je javnost upravičena izvedeti, od kod izvor tega premoženja. Predvsem v luči dejstva, da je glede na podatke v zemljiški knjigi njegova družina večino svojega premoženja pridobila v času njegovega županovanja. Vsi pa tudi vemo kje, le nekaj metrov od reke v naravnem parku Dovžanova soteska, gospod Sajovic gradi hišo.
Je v tem primeru torej prevladala politična pripadnost in ne strokovnost? Ali kot je rekel predsednik vlade dr. Robert Golob: »V dveh letih sem se naučil, da so ministri primarno politiki in morajo obvladati to obrt, medtem ko so strokovnjaki tisti, ki delajo na nižjih nivojih.«
In ta zaključek o gospodu Sajovicu je popolno izhodišče za drugega kandidata za ministra. Torej, koga želi predsednik vlade v svoji ekipi? Politike ali strokovnjake? Ali sploh kdo ve in razume Roberta Goloba? Ali sploh še kdo sledi njegovim vsakodnevnim premislekom?
VINKO LOGAJ. Siva eminenca v šolstvu. Že več kot 40 let poleg, očitno in jasno tudi na odločevalskih in političnih funkcijah, pa nikoli za nič kriv. Moj kolega na matičnem delovnem odboru Jože Lenart je v obrazložitvi svojega glasu povedal vse: »Verjamem, da v našem izobraževalnem sistemu osnovnih in srednjih šol in vrtcev potrebujemo človeka z veliko več energije, kot smo sedaj videli, zato ni mogoče glasovati drugače kot proti.« Tudi predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije se je ob novici, kdo naj bi nasledil Darja Feldo, vprašala, ali nimamo nobenega mladega, nadobudnega človeka z odprtimi očmi, ki bi lahko ob sebi imel izkušene svetovalce s svežimi idejami. Predsednica Društva ravnateljev srednjih šol in dijaških domov pa je izrazila dvom o imenu novega ministra, saj kot članica sveta Zavoda za šolstvo ve, da je gospod Logaj dal odstopno izjavo z mesta direktorja in da gre v pokoj.
Ja, gospod Logaj je še julija letos zatrjeval, da odhaja v pokoj, mnogi so povedali, da tretji mandat na čelu Zavoda za šolstvo predčasno zaključuje zaradi nevzdržnih pritiskov spremljevalke predsednika vlade po uvedbi več veganske hrane vrtcih in šolah. Potem pa smo bili priča pravemu krožnemu procesiranju. Darjo Felda napove odhod z mesta ministra, Vinko Logaj postane kandidat za novega ministra, državna sekretarka Jasna Rojc pa se preseli na mesto direktorice Zavoda za šolstvo. Volk sit, koza cela, naši, »tapravi« pa še vedno zasedajo odločevalske pozicije.
Na zaslišanju kandidata za novega ministra smo bili priča nerazumljivemu obnašanju predsednice odbora. Časopisni članki in informacije v medijih so že več kot trideset let sestavni del gradiv in razprav v hramu demokracije. Opozicijske in koalicijske stranke so v različnih mandatih zahtevale nujne in izredne seje na podlagi poročanja in pisanje novinarjev. Precej logično, saj je državni zbor prostor, kjer se lahko pogovorimo, razčistimo in preverimo. Ampak ne, v času svobode je drugače. Še dve leti nazaj so bili večinski, njihovi mediji tisti, ki so jih pripeljali na oblast, njihova poročanja pa so koalicijski poslanci eden za drugim citirali v parlamentarni dvorani. Pa danes? Ker se vse bolj izkazuje, da je cesar gol, ker celo njihovi mediji, kot sta Necenzurirano.si ali Dnevnik, poročajo o njihovih nečednostih, pa se jih kar na enkrat ne sme več citirati, jemlje se besedo, daje se opomine, prepoveduje so govoriti. Ja, vse to v svobodi.
Kandidat za novega ministra za vzgojo in izobraževanje tako ni z argumenti in dokazi ovrgel očitke o mobingu, negospodarnem trošenju javnega denarja in vmešavanju v imenovanje njegove naslednice na Zavodu za šolstvo. Zgolj odgovora »v celoti zavračam očitke« in »nič ni res« pač nista dovolj.
Medtem pa slovensko šolstvo doživlja največjo krizo v samostojni Sloveniji. Kako zelo zgrešeno politiko na področju vzgoje in izobraževanje pelje vlada, kažejo tudi primeri, ko se na ministrstvu ukvarjajo z zadevami, ki so manj pomembne, tiščijo pa glavo v pesek tam, kjer sistem razpada. Je vprašanje mesnega obroka ali obroka z ali brez svinjine res ena ključnih težav naših vzgojno-izobraževalnih zavodov ali pa smo tudi tu priča škodljivi politični preračunljivosti in populizmu?
Medtem pa osnovne in srednje šole še vedno čakajo na prenovo in racionalizacijo učnih načrtov. Poklicne šole ter obrtniki in gospodarstveniki še vedno čakajo polno delujoč dualni sistem izobraževanja in promocijo deficitarnih poklicev. Vrtci, osnovne šole in občine še vedno čakajo na obljubljeni nov razpis za sofinanciranje investicij v vrtčevsko in šolsko infrastrukturo.
Učiteljev vse bolj primanjkuje, občine in šole, ki imajo vsako let več otrok tujcev, ki ne znajo slovenskega jezika, ostajajo brez nujno potrebne pomoči. Romska problematika se vse bolj poglablja, nasilja med otroki in mladostniki je vse več. In kar je najhuje za državljane, velika večina obljub iz koalicijske pogodbe ostaja neizpolnjenih.
Spoštovani, kadrovski bazen Svobode je prazen. Prazen! Tudi po današnjem dnevu vlada ne bo popolna. Čez največ tri mesece bomo znova govorili o novem ministru. Že desetem. To ni dobro za Slovenijo. Vlada in koalicija, ljudje so razočarani in vas ne podpirajo več.