Po Sloveniji že več kot mesec dni poteka obsežna solidarnostna akcija zbiranja krme za prizadete kmetije. Glede na pogovore na terenu in s kmetijskimi svetovalci je trenutno največji zalogaj prevoz oz. logistika.
Poslanka Alenka Helbl je na vlado naslovila pisno poslansko pobudo v zvezi z zagotavljanjem krme kmetijam, ki so jih prizadele poplave.
Celotno poslansko pobudo objavljamo v nadaljevanju.
Avgustovske poplave so v kmetijstvu povzročile ogromno škode, prizadetih je več kot 2.700 kmetijskih gospodarstev.
Poškodovana so kmetijska zemljišča, objekti, oprema in stroji. Kmetje na poplavljenih območjih imajo velike težave tudi s krmo. Sanacija po poplavah je bila glavna tema kmetijskega sejma Agra. Kot je takrat poudaril direktor Kmetijsko-gozdarskega zavoda Celje Stanko Jamnik, je »trajno poškodovanih 1.500 hektarjev od dobrih 12 tisoč hektarjev kmetijskih zemljišč v Zgornji Savinjski dolini in Mežiški dolini, kar pomeni, da kmetje na teh območij tudi v prihodnjih letih ne bodo mogli pridelati krme«.
Po Sloveniji že več kot mesec dni poteka obsežna solidarnostna akcija zbiranja krme za prizadete kmetije. Med drugim je pet kmetijskih organizacij v projektu Nudim – potrebujem pomoč na kmetiji vzpostavilo sistem, ki temelji na zbiranju podatkov prek spletnega obrazca.
Dolgoročno si želijo, da bi vzpostavili bazo ljudi, ki bodo pripravljeni dati krmo za živino v dar kmetijam, ki jo bodo takrat še vedno potrebovale, je na sejmu Agra povedala Anja Mager, predsednica Zveze slovenske podeželske mladine, ki tudi sodeluje v tem projektu. “Se pa zavedamo, da je solidarnostna pomoč kratkoročna. Zadeve bo treba urediti sistemsko, ker kmetje v nedogled ne bodo mogli biti solidarni. Ko ne bo več krme, ki bi jo lahko kmetje solidarno ponudili drugim, bodo v naš sistem morale vstopiti še druge organizacije, da bomo imeli krmo za rejne živali zagotovljeno.”
Glede na pogovore na terenu in s kmetijskimi svetovalci je trenutno največji zalogaj prevoz oz. logistika. Številni prevozniki sicer sami solidarnostno pristopijo k brezplačnemu prevozu krme do ogroženih kmetij, vendar so potrebe veliko večje.
Zato dajem poslansko pobudo, da vlada z vsemi svojimi zmožnostmi pristopi k organizaciji zbiranja in ureditvi transporta bal oz. krme za živali iz drugih delov Slovenije na prizadeta območja.