Nova vlada občinam namenja več denarja

Ena izmed ključnih točk nove koalicijske pogodbe je tudi dvig finančnih sredstev za občine oziroma dvig povprečnin. Občinski proračuni bodo z dvigom povprečnin znatno bogatejši, koroške občine bodo prejele tudi do 600 tisoč evrov več.

Nova koalicijska pogodba nastajajoče vlade Janeza Janše med drugim predvideva dvig finančne povprečnine, ki je temelj za financiranje občin. V letošnjem letu bo znašala 623,96 evra, v letu 2012 pa 628,20 evra na prebivalca. Aktualni zakon o izvrševanju proračuna določa povprečnino pri 589,11 evra za leto 2020, za prihodnje leto pa 588,30 evra na prebivalca, kar je znatno manj od povprečnin, ki jih napoveduje koalicijska pogodba Janševe vlade. Denimo največja koroška občina Slovenj Gradec, ki šteje 16.686 prebivalcev, bo v letošnjem letu prejela 10.441.396,56 evrov, glede na aktualni zakon o izvrševanju proračuna pa jim pripada okoli 600 tisoč evrov manj.

Ker so župani v lanskem letu vlado opozarjali, da je to bistveno premalo, je SDS skupaj z NSi na vladni predlog o povprečninah vložila amandma, ki pa ga je koalicija na obravnavi v parlamentu zavrnila. Finančni minister Andrej Bertoncelj je ob tem celo grozil, da bo v primeru izglasovanja tega amandmaja odstopil s funkcije ministra.

Spodnja tabela prikazuje prejemke občin iz naslova povprečnin glede na novo koalicijsko pogodbo, pri tem pa smo vzeli zadnje število prebivalcev, ki ga vodi Statistični urad Republike Slovenije.

OBČINEŠTEVILO PREBIVALCEVLETO 2020LETO 2021
Črna na Koroškem33242.074.043,042.088.136,80
Dravograd89325.573.210,725.611.082,40
Mežica35732.229.409,082.244.558,60
Mislinja45902.863.976,402.883.438,00
Muta33732.104.617,082.118.918,60
Podvelka23751.481.905,001.491.975,00
Prevalje67814.231.072,764.259.842,20
Radlje ob Dravi62183.879.072,283.906.147,60
Ravne na Koroškem113217.063.851,167.111.852,20
Ribnica na Pohorju1178735.024,88740.019,60
Vuzenica26691.665.349,241.676.655,80
Slovenj Gradec1668610.441.396,5610.482.145,20