Državni sekretar Peter Lovšin na zasedanju Sveta EU za okolje v Luksemburgu

Državni sekretar na Ministrstvu za okolje in prostor Peter Lovšin se je danes v Luksemburgu udeležil rednega zasedanja Sveta EU za okolje, ki je potekalo v okviru ciprskega predsedovanja Svetu EU. Ministri in državni sekretarji, pristojni za okolje, so obravnavali več pomembnih tem s področja podnebne politike, varstva narave, biotske raznovrstnosti in vodne odpornosti.

V okviru razprave o spremembi uredbe o določitvi standardov emisij CO₂ za nove osebne avtomobile in nova lahka gospodarska vozila je Slovenija pozdravila prizadevanja za večjo prožnost avtomobilske industrije in tehnološko nevtralnost. Državni sekretar je poudaril, da je to korak v smeri bolj postopnega prehoda k mobilnosti brez emisij, ki zagotavlja večjo predvidljivost za vlagatelje vzdolž celotne avtomobilske vrednostne verige.

Ministri so razpravljali tudi o povezavi med naravo, gospodarstvom in konkurenčnostjo ter o obvladovanju tveganj izgube biotske raznovrstnosti. Slovenija je v razpravi izpostavila, da zdravi ekosistemi niso strošek, temveč strateška naložba v odpornost, konkurenčnost in kakovost življenja. Ekosistemske storitve so ključne za dolgoročno stabilnost gospodarstva, saj zmanjšujejo tveganja, povezana s poplavami, sušami in degradacijo tal. Slovenija pri tem podpira širšo uporabo na naravi temelječih rešitev, tudi pri obnovi in urejanju vodotokov po poplavah.

Pomemben del zasedanja je bil namenjen Strategiji EU za vodno odpornost, leto dni po njenem sprejetju. Razprava se je osredotočila na učinkovito rabo vode, digitalizacijo vodnega sektorja in financiranje ukrepov za krepitev vodne odpornosti. Slovenija je poudarila pomen učinkovite rabe vode in nujnost krepitve ukrepov za zadrževanje voda ter uporabo naprednih digitalnih rešitev, ki lahko izboljšajo upravljanje voda ter podprejo odločanje na podlagi podatkov.

Ministri so opravili tudi orientacijsko razpravo o prihodnosti evropske kemijske politike, osredotočeno na možnosti za njeno posodobitev in poenostavitev ter na ukrepe za učinkovitejše izvajanje in izvrševanje uredbe. Slovenija je poudarila ciljno usmerjeno posodobitev uredbe REACH, zlasti digitalizacijo in poenostavitve, ter okrepitev izvrševanja, predvsem pri uvozu iz tretjih držav in spletni prodaji, z boljšim nadzorom in sodelovanjem med pristojnimi organi.

Pod točkami razno se je Slovenija pridružila prizadevanjem Češke in Romunije za zagotavljanje pravočasne in enotne izvedbe nove Uredbe EU o embalaži in odpadni embalaži ter pobudi Nemčije, Nizozemske, Italije in Francije za usklajen evropski pristop k obravnavi hitre in ultra hitre mode, vključno z ukrepi za zmanjšanje njenega okoljskega vpliva, zagotavljanje enakih konkurenčnih pogojev ter učinkovitejši nadzor nad spletnimi platformami in uvozom iz tretjih držav.

Številni ministri so slovenski delegaciji izrekli tudi čestitke ob dnevu državnosti.

Ministrstvo za okolje in prostor