Predstavniki koroškega gospodarstva kritični do novih davčnih obremenitev in socialističnih groženj

Tako kot številni slovenski podjetniki in gospodarstveniki, se na dodatne davčne obremenitve, zapisane v novi koalicijski pogodbi, kritično odzivajo tudi predstavniki koroškega gospodarstva. Olje na ogenj s sovražnimi izjavami in odkritim neodobravanjem uspešnih podjetnikov prilivajo še poslanci Levice.

Že vse od začetka razgrnitve osnutka nove koalicijske pogodbe za vlado Marjana Šarca spremljamo hud boj med gospodarstvom in levo usmerjenim petorčkom koalicijskih strank s podporo Levice. Najbolj razburja novost, da bodo morali lastniki podjetij po tem, ko si bodo izplačali dobičke in ko bodo že plačali davek, prijaviti dohodnino in davek plačati še enkrat. Kaj pa o novih davčnih obremenitvah menijo predstavniki koroškega gospodarstva in koroški podjetniki?

»Koroško gospodarstvo je razvojno naravnano, je generator rasti in od države pričakuje podporo, ne dodatnih obremenitev,« pravi direktorica Gospodarske zbornice Slovenije, Območne zbornice Koroške Aleksandra Gradišnik»Predvsem pa je gospodarstvo regije močno vpeto v mednarodno okolje, kar zahteva visoko odzivnost in sposobnost hitrega prilagajanja. Odzivnost postaja čedalje pomembnejša konkurenčna prednost v mednarodnem prostoru, kar pa postavlja izziv tako za koroško in slovensko gospodarstvo kot za državo.«

Razbremeniti bi morali plače

Tudi predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Slovenj Gradec in podpredsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Ivan Meh meni, da je dodatno obremenjevanje gospodarstva škodljiva poteza. »Zaskrbljeni smo nad večjimi davčnimi obremenitvami, že tako ali tako damo zajeten del dobička državi,« pravi Meh. »Razbremeniti bi morali plače, s tem bi povečali povečali kupno moč in potrošnjo.« O razbremenitvah plač podobno tudi Gradišnikova: »GZS zastopa stališče zmanjševanja obremenitev, torej do višjih neto plač z razbremenitvijo dela. Slednje predstavlja povečevanje neto plač preko prestrukturiranja dohodninske lestvice in uvedbe razvojne kapice. Spremembe so nujne tudi z doseganjem poenotenja preko 20 različnih osnov pokojninskega in zdravstvenega zavarovanja.«

Celotno koroško gospodarstvo gradijo uspešna zasebna podjetja, od globalnih velikanov, kot sta denimo Tab in Lek, do številnih mikro in majhnih podjetij. Eden izmed uspešnih družinskih podjetnikov, ki v regiji deluje že desetletja, je Andrej Breznik iz Pameč pri Slovenj Gradcu. Koalicijsko pogodbo označuje kot katastrofo. »Zgrožen sem nad spremembami obdavčitve. Zaradi takšnih potez bodo podjetja primorana zmanjševati število zaposlenih, zmanjšale se bodo tudi plače zaposlenih,« pravi. Za zaščito obstoja in razvoja bodo podjetniki morali oklestiti tudi plače; iz danes na jutri lahko delodajalec ukine izplačilo neobveznih dodatkov, kot je denimo delovna uspešnost. To pa lahko teoretično pomeni, da se zaposlenemu plača zmanjša tudi za 20 odstotkov. »Družinski podjetniki ne moremo kar tako seliti podjetja v drugo državo, primorani smo delati tukaj, kjer živimo. V času gospodarske rasti bi morala politika razmišljati v drugo smer,« še dodaja Breznik. Ivana Meha pa ob tem skrbi, da bodo upadle zmožnosti financiranja novih investicij, posledično pa ne bo novih delovnih mest.

Mescu in njegovim strankarskim kolegom ni jasno, kaj pomeni zaposlovati na stotine ljudi

Za socialistično distopijo, ki jo poosebljajo poslanci Levice, pa ima slovensko gospodarstvo vedno nižjo toleranco. Generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije Sonja Šmuc se je ostro odzvala na izjave Luke Meseca, ko je v oddaji Tarča na TV Slovenija Igorja Akrapoviča označil za davčnega utajevalca in tajkuna. V imenu GZS Šmučeva zahteva, da se koalicija distancira od sovražnih idej socialistov in z dejanji podpre hitrejši gospodarski razvoj v Sloveniji. Tudi Aleksandra Gradišnik se strinja s Šmučevo, stališče gospodarske zbornice je enotno. »Osebno pa sem prepričana, da je temelj dobre prihodnosti spoštljivo, konstruktivno sodelovanje,« pravi.

S sovražnimi izjavami in grožnjami nacionalizacije podjetij, kakor so to njihovi somišljeniki počeli že pred pol stoletja, socialisti iz Levice žalijo tudi številne koroške podjetnike in gospodarstvenike, ki so s svojim trdim delom pomemben del uspešne slike rastočega slovenskega gospodarstva. »Luki Mescu in strankarskim kolegom ni jasno, kaj pomeni zaposlovati na stotine ljudi,« pravi Ivan Meh in dodaja, da so razočarani tudi nad Marjanom Šarcem in LMŠ, »saj so nam podjetnikom pred volitvami prodajali drugačne obljube. Žalosti me tudi, da se tako podrejajo stranki brez odgovornosti.«

JP